Działalność fundacji

Jesteś tutaj:Strona główna/Działalność fundacji
Działalność fundacji 2018-03-08T11:52:46+00:00

Rok 2017

V Bal Charytatywny – 13.01.2017 r.

Zdjęcie grupowe uczestników Balu Charytatywnego

Już po raz piąty wśród styczniowych mrozów odbył się Charytatywny Bal Fundacji Eko Cykl. Tym razem przenieśliśmy się w magiczny świat Alicji z krainy czarów. Oprócz wspaniałej zabawy, którą zapewnił nam legendarny zespół Dżem, nie zabrakło również działań filantropijnych. Podczas licytacji rękodzieła przekazanego przez darczyńców zebrano kwotę 4500zł! Niektóre licytacje były naprawdę zawzięte 🙂 Dochód z balu przeznaczony zostanie na dalszą realizację działań statutowych, m.in. wsparcie potencjału edukacji ekologicznej małych placówek oświatowych.

W imieniu środowiska naturalnego dziękujemy wszystkim przyjaciołom Fundacji, którzy byli z nami tego wieczora. Zapraszamy też na kolejny bal, który odbędzie się już w przyszłym roku. Temat przewodni „Policjanci i złodzieje” z pewnością stworzy niezapomnianą atmosferę! Nie może Cię zabraknąć!

Rok 2016

Rozstrzygnięcie konkursu EKOchoinka

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie naszym konkursem! Komisja konkursowa miała niemały problem z wybraniem zwycięskich prac.

Po burzliwych dyskusjach wyłoniono 3 zwycięskie prace:

? I miejsce – Przedszkole nr 3 w Zespole Przedszkolnym w Tomaszowie Mazowieckim (6 latki),

? II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Psarach (grupa świetlicowa),

? III miejsce – Szkoła Podstawowa w Pogorzałkach (klasa V).

✨ Wyróżnienia otrzymały : Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim (klasa IIc SP), Przedszkole nr 5 w Krotoszynie, Przedszkole Miejskie nr 231 w Łodzi (grupa Biedronki), Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie (klasa IIIa), Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 5 w Rybniku (klasa IIIc), Zespół Szkół w Nowym Folwarku (klasa 0b), Przedszkole Miejskie nr 200 w Łodzi (grupa Rybki).

Wszystkie nagrodzone prace zamieszczamy poniżej. My jesteśmy zachwyceni 🙂

 

Konkurs EKOchoinka

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, podczas których nie może zabraknąć pięknie ozdobionej choinki ? Drzewko świąteczne ustawione w Waszej klasie również może być ekologiczne.

Co jest przedmiotem konkursu? Wykonanie dowolną techniką i w dowolnym formacie drzewka świątecznego EKOchoinki udekorowanej ozdobami wykonanymi z odpadów ?

Kto może wziąć udział w konkursie?

✳ Klasy szkoły podstawowej

✳ Grupy przedszkolne

Termin nadsyłania prac: od 1 grudnia do 15 grudnia 2016 r.

 


Zdjęcia klasowych Ekochoinek oraz formularz zgłoszeniowy przesyłajcie na adres

fundacja@ekocykl.org, w tytule wpisując EKOCHOINKA


Materiały do pobrania:

✳ Formularz zgłoszeniowy

✳ Regulamin konkursu

Najciekawsze pomysły nagrodzimy bardzo atrakcyjnymi nagrodami ?

Wspaniałe prezenty pod choinkę dla Waszej klasy czekają ?

Spotkanie recyklingowe w ramach kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”

Fundacja Eko Cykl uczestniczyła aktywnie w kampanii społecznej Urzędu m.st. Warszawy „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”, mającej na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest dbanie o wspólną nadwiślańską przestrzeń oraz sprzątanie po sobie. W dniach 20 i 27 sierpnia w okolicy Mostu Poniatowskiego przy klubokawiarni Babie Lato oraz na plaży Poniatówka zorganizowaliśmy stoisko Fundacji z atrakcjami dla spacerujących nad Wisłą. Na naszym stoisku można było się zatrzymać by porozmawiać o prawidłowym postępowaniu z odpadami, wziąć udział w warsztatach upcyklingowych i stworzyć ekoportfel z kartonu po mleku, zagrać w ekologiczne gry planszowe i kręgle stworzone z pustych butelek pet, a także otrzymać materiały edukacyjne i inne ciekawe nagrody.

Aukcja charytatywna – VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku

14 czerwca 2016 r. podczas VI Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania odbyła się kolejna aukcja charytatywna rękodzieła artystycznego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swoim talentem i przekazali piękne, ręczenie wykonane przedmioty, a także tym, którzy aktywnie wzięli udział w zabawie i stali się ich posiadaczami, a przy okazji wsparli nasze działania. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na budowanie społeczeństwa recyklingu – szerzenie idei zero waste w Polsce oraz wsparcie kolejnych placówek oświatowych w prowadzeniu zajęć z edukacji ekologicznej.

 

IV Bal Charytatywny – 15.01.2016 r.

Relacja z IV Balu Charytatywnego – 15.01.2016 r.

Wszyscy Przyjaciele Fundacji Eko Cykl już od 4 lat rezerwują w swoich kalendarzach jeden ze styczniowych, karnawałowych piątków na bal wspierający Fundację. Nie inaczej było w na początku roku 2016. Tradycyjnie już spotkaliśmy się na kolejnym Balu Charytatywnym Fundacji Eko Cykl, podczas którego połączyliśmy działania filantropijne z wyśmienitą zabawą. Impreza przeniosła wszystkich obecnych gości z mroźnej Warszawy na gorący Dziki Zachód. Grający na żywo zespół country, amerykańskie przysmaki oraz przede wszystkim stroje w stylu wild – west i pozytywny nastrój gości sprawiły, że można było poczuć się niczym bohaterowie westernu.

W tej wspaniałej atmosferze nie tylko znakomicie się bawiliśmy, ale również wspieraliśmy Fundację, zakupując podarowane przez Darczyńców rękodzieła. Finalnie udało nam się zebrać 1015 zł (niezakupione przedmioty można nadal licytować w stronie Fundacji w menu „NASZE AUKCJE”). Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego wieczoru. Gorące podziękowania należą się przede wszystkim styczniowej jubilatce Pani Katarzynie Michniewskiej – Prezes Fundacji Eko Cykl i pomysłodawczyni balu.

Już teraz zachęcamy do zarezerwowania w kalendarzu na przyszły rok 13 stycznia – wtedy odbędzie się już V Bal Charytatywny Fundacji, tym razem w stylu „Alicji w Krainie Czarów”. Każdy Przyjaciel Fundacji musi tam być!

 

Rok 2015

III Bal Charytatywny – 16.01.2015 r.

Po raz 3. – czyli można powiedzieć tradycyjnie – spotykaliśmy się na charytatywnym balu kostiumowym na rzecz Fundacji Eko Cykl. Dziękujemy wszystkim tym, którzy byli z nami już kolejny raz. Dziękujemy także tym, którzy byli po raz pierwszy. Mam nadzieję, że nie był to ostatni wspólny bal. Gorące podziękowania należą się przede wszystkim styczniowej jubilatce, Pani Katarzynie Michniewskiej, która świętując, stwarza nam okazję do wspólnej karnawałowej zabawy, połączonej z działaniami filantropijnymi na rzecz naszej Fundacji.

Zabawa odbyła się w stylu Harajuku – było bardzo kolorowo. W kąciku aukcyjnym wiele osób znalazło dla siebie interesujące rękodzieła. Dzięki temu uzbieraliśmy 1530 zł dla Przedszkola Samorządowego nr 1 w Małdytach. Dziękujemy! Niezakupione przedmioty można licytować na naszej stronie www lub na najbliższej imprezie aukcyjnej podczas V Konferencji LO, 16.06.2015 r. we Wrocławiu.

Podsumowanie 3 lat działania Fundacji Eko Cykl

Rok 2014

Konkurs Ekologiczny „Przyjaciele Przyrody” w Szkole Podstawowej w Brzoskwini został rozstrzygnięty!

24 kwietnia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzoskwini został przeprowadzony Gminny Konkurs Ekologiczny „Przyjaciel Przyrody”, którego hasło przewodnie brzmiało: „Wiedzą dzieci jak nie śmiecić”. Inspiracją do jego przeprowadzenia był projekt Kuratorium Oświaty w Krakowie pt. „Czysta Małopolska”. Celem konkursu była aktywizacja dzieci i młodzieży, a przez to również ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli do podniesienia swojej wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Patronat nad Konkursem objęła Fundacja Korporacyjna Rozwoju Społeczeństwa Ekologicznego „Eko Cykl”, Organizacja Odzysku Opakowań Eko Cykl oraz firma zajmująca się doradztwem w zakresie ochrony środowiska „M&M Consulting”.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych z terenu gminy Zabierzów. Ich zadaniem było prawidłowe rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru. Uczestnicy oprócz wiedzy z zakresu gospodarowania odpadami, musieli posiadać umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz zapoznać się z różnorodnymi źródłami informacji. Każdy z uczestników konkursu miał równe szanse na wygraną. Stało się tak dzięki przekazaniu przez patronów konkursu wszystkim szkołom w gminie materiałów edukacyjnych, którymi były V nr czasopisma edukacji ekologicznej „MiniLO&Aniela”, (w całości został poświęcony tematyce odpadów) oraz plansz dotyczących segregowania i recyklingu surowców wtórnych.

Oczekując na wyniki testu uczestnicy konkursu ich opiekunowie oraz zaproszeni goście mogli podziwiać inscenizację teatralną pt. „Ćwierćaktówka ze Śmieciówka”. Widzów w bajkowy świat królestwa segregacji przenieśli uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzoskwini.

Po zakończeniu proekologicznych postaw przedstawienia zostały ogłoszone wyniki konkursu. Największą wiedzą wykazali się uczniowie szkoły w Brzoskwini (I, II miejsce) oraz uczennica ze szkoły w Kobylanach (III miejsce). Dodatkowo wyróżnieni zostali przedstawiciele szkół w Nielepicach i Balicach.

Wspaniałe nagrody zostały przekazane przez przedstawiciela Fundacji Korporacyjnej Rozwoju Społeczeństwa Ekologicznego „Eko Cykl”. Zwycięzcy za zajęcie I, II i III miejsca otrzymali aparaty fotograficzne wraz z roczną prenumeratą kwartalnika edukacji ekologicznej „MiniLO&Aniela”. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali ekologiczne upominki, które będą im przypominały jak ważne jest segregowanie odpadów.

www.klubpp.republika.pl/Konkurs_ekologiczny.htm
zabierzow.org.pl/2014/05/08/ekologia-w-publicznej-szkole-podstawowej-w-brzoskwini/
www.znadrudawy.zabierzow.org.pl/assets/files/2014/Znad_Rudawy_czerwiec.pdf
spbrzoskwinia.edupage.org/news/#29

Patroni konkursu:

 

 

 

Aukcja charytatywna – IV Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku

9 kwietnia 2014 podczas dwudniowego wydarzenia IV Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku odbyła się kolejna licytacja charytatywna. Otrzymaliśmy wiele różnorodnych przedmiotów od darczyńców. Każdy unikatowy, ręcznie zrobiony. Bez nich licytacja nie mogłaby się odbyć – dziękujemy!

Uzbieraliśmy 2894 zł. Wszystkim, którzy aktywnie brali udział w zabawie, także serdecznie dziękujemy. Bez Was – Drodzy Państwo – nie moglibyśmy wesprzeć Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzoskwini. Szkoła przygotowała konkurs „Przyjaciel przyrody” dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych z terenu gminy Zabierzów pod hasłem „Wiedzą dzieci, jak nie śmiecić” (zobacz >>). Objęliśmy konkurs patronatem i zobowiązaliśmy się przeznaczyć nagrody dla uczestników. Taki właśnie cel przyświecał tej edycji charytatywnej licytacji.
Członkostwo w Kapitule Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo – II edycja

Zwycięzcę w konkursie „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo” wyłania Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą autorytety świata nauki i biznesu związane z ekologią. Mamy zaszczyt być członkiem tej Kapituły, II edycja zakończyła się 9 kwietnia 2014 r.

www.efektywnysurowcowo.pl

II Bal Charytatywny – 10.01.2014 r.

W tym roku przygotowaliśmy już drugi Bal Charytatywny na rzecz Fundacji Eko Cykl. Tematem przewodnim był Bal Wenecki – tajemniczy, zamaskowany… Ale to nie stanowiło przeszkody, żeby między jednym tańcem a drugim przeprowadzić aukcję przedmiotów artystycznych, które otrzymaliśmy od naszych darczyńców.

Finalnie zebraliśmy dokładnie 1250 zł. Kwotę przeznaczamy na zakup materiałów edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska jako wsparcie potencjału edukacji ekologicznej małych placówek oświatowych z najuboższych terenów Polski.

Licytacja była jednym z działań w ramach zbiórki publicznej, prowadzonej w terminie od 14 stycznia 2013 r. do 14 stycznia 2014 r.

 

Sprawozdanie ze zbiórki publicznej 14.01.2013-14.01.2014

Rok 2013

Aukcja charytatywna – III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku

Podczas III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku 18 czerwca 2013 r. Fundacja Eko Cykl przeprowadziła licytację rękodzieł, które otrzymujemy od naszych darczyńców.

Zebraliśmy 6 800 zł, a środki zostały przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych rozwijających wiedzę i umiejętności w obszarze ochrony środowiska w małych ośrodkach oświatowych, z najuboższych terenów w Polsce.

Licytacja była jednym z działań w ramach zbiórki publicznej, prowadzonej w terminie od 14 stycznia 2013 r. do 14 stycznia 2014 r.

 

Sprawozdanie ze zbiórki publicznej 14.01.2013-14.01.2014

Członkostwo w Kapitule Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo

Nasza Fundacja zasiadła w Kapitule Konkursu „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo”. W tym roku odbyła się pierwsza edycja. Celem konkursu jest propagowanie proekologicznych projektów przedsiębiorców oraz wskazywanie negatywnych, niekorzystnych dla środowiska, przykładów ich działań. Prowadzany jest w dwóch kategoriach: kategoria I – Przedsiębiorca efektywny surowcowo – Eko-Hit, z podziałem na Eko-Hit Produkt i Eko-Hit Usługa; kategoria II – Przedsiębiorca nieefektywny surowcowo – Eko-Kicz. Celem jest także zwrócenie uwagi konsumentów na działalność firm oraz ich podejście do środowiska w kontekście wprowadzanych na rynek produktów w opakowaniach. Zadaniem konkursu jest pokazanie problemu związanego z opakowaniami, odpadami opakowaniowymi, wskazanie hierarchii właściwego postępowania z nimi. Ma motywować do zmian. Tematyka konkursu to efektywność surowcowa, co zgodne jest ze strategią Unii Europejskiej na lata 2020 – 2050 Efektywna Surowcowo Europa. To unijny plan przypieczętowany prawnie uchwałą Parlamentu Europejskiego z dn. 24 maja 2012. Strategia traktuje m.in. o eliminacji składowania odpadów na wysypiskach i zwiększania poziomów odzysku i recyklingu; o konieczności przeniesienia ciężaru opodatkowania ze sfery zatrudnienia na zasoby środowiskowe, aby umocnić rynek surowców wtórnych. Członkowie Parlamentu Europejskiego zwracają uwagę na to, że obniżenie stawek podatkowych na określone surowce wtórne, takie jak plastik, metal czy papier z recyklingu, stanowiłoby zachętę dla przedsiębiorców do wdrażania proekologicznych rozwiązań. Uzasadniony byłby wzrost cen będących na wyczerpaniu surowców – dla ukazania ich realnej wartości – niższy powinien być natomiast koszt zatrudnienia, wobec dużej ilości potencjalnych pracowników. Konieczne jest opracowanie nowych produktów i usług opartych na zasadzie ekoprojektowania. Potrzebna jest również zmiana modelu konsumpcji, co może być dobrym impulsem dla rozwoju innowacji technologicznych.

Rozstrzygnięcie I edycji konkursu odbyło się 18 czerwca 2013 r. na zakończenie pierwszego dnia III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku.

www.efektywnysurowcowo.pl

Zbiórka publiczna prowadzona w terminie od 14 stycznia 2013 r. do 14 stycznia 2014 r.

Fundacja Eko Cykl na podstawie decyzji nr 15/2013 z dnia 08 stycznia 2013 r., zmienionej decyzją nr 80/2013 z dnia 04 marca 2013 r., wydanych przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, przeprowadziła zbiórkę publiczną w terminie od 14 stycznia 2013 r. do 14 stycznia 2014 r. na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zrealizowano ją poprzez: datki do zamkniętych skarbon stacjonarnych, sprzedaż przedmiotów na aukcji internetowej oraz podczas imprez okolicznościowych. Dochód ze zbiórki w wysokości 12 696,04 zł został wykorzystany na zakup materiałów edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska, które przekazano: Szkole Podstawowej w Bratwinie, Szkole Podstawowej w Wólce Kłuckiej, Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie, Gimnazjum im Jana Pawła II w Skulsku, Szkole Podstawowej im. ppor. Piotra Wysockiego w Świedziebni, Szkole Podstawowej w Janowie. Więcej >>

Sprawozdanie ze zbiórki publicznej 14.01.2013-14.01.2014

Decyzja-Nr-15-2013

Decyzja-Nr-80-2013

Rok 2012

II Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – prelekcja

Głównym celem fundacji jest rozwój społeczeństwa ekologicznego i realizacja zasady zrównoważonego rozwoju w praktyce. 19 czerwca 2012 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbyła się II edycja Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku, organizowana przez firmę Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.

Poruszona została tematyka zrównoważonego zarządzania odpadami w sieciach dostaw, mająca na celu ukazanie realnych korzyści z zaangażowania przedsiębiorców w procesy odzysku i recyklingu, a zarazem ograniczenie negatywnego wpływu odpadów na środowisko. Zostaliśmy zaproszeni do udzielenia prelekcji na temat: Rola edukacji ekologicznej w kształtowaniu odpowiedzialnej konsumpcji.

Więcej na temat konferencji www.logistykaodzysku.com

I bal charytatywny – 27 kwietnia 2012 r.

Chcemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Fundacja Eko Cykl swoją działalność rozpoczęła od małej, charytatywnej imprezy okolicznościowej. Goście zamiast kwiatów i prezentów przekazali fundusze na konto naszej fundacji, a z potwierdzeń przelewów zrobili kwiaty orgiami.

Uzbieraliśmy 1 400 zł. Kwotę w całości przekazaliśmy na konto Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą Nowotworową”.

I bal charytatywny