4-dniowy tydzień pracy. Znamy wyniki pierwszego dużego eksperymentu w polskich firmach.

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności/4-dniowy tydzień pracy. Znamy wyniki pierwszego dużego eksperymentu w polskich firmach.

Czterodniowy tydzień pracy według części ekspertów może poprawić wydajność zespołu, poprawia motywację, pozytywnie wpływa na nastrój i przeciwdziała wypaleniu zawodowemu pracowników. Czy jednak w praktyce to może zadziałać? Jako pierwsza w Polsce sprawdziła to grupa spółek z branży zarządzania gospodarką odpadami. Pracownicy docenili to rozwiązanie jako szczególny benefit, zwiększający lojalność wobec firmy.

Krótszy tydzień pracy wprowadziły pilotażowo spółki Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Project Zero Waste Sp. z o.o., M&M Consulting J. Michniewski oraz Bohema House Sp. z o.o., gdzie zatrudnieni są w większości pracownicy biurowi. Firmy mają biura we Wrocławiu i w Warszawie a obsługują klientów z całej Polski. Skrócony czas pracy obowiązywał od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2023 r. i polegał na tym, że piątek był dniem wolnym a następnie w okresie od 1 września do 31 grudnia piątek kończył się o 12.00. Co istotne wynagrodzenie w tym okresie wypłacane było jak za pełny wymiar pracy. Pracownicy odebrali decyzję zarządu bardzo pozytywnie, ale również sami wskazywali wyzwania, jakie wiązały się ze zmianą. Łączna ocena eksperymentu wskazuje, że krótszy tydzień pracy sprawdza się jako benefit pracowniczy, ale jako system pracy jest mniej wydajny i zaburza konkurencyjność.

Niezwykły pracodawca

Wśród zalet czterodniowego tygodnia pracy ankietowani wskazywali często na jeden aspekt. Według nich, dzięki temu rozwiązaniu firma buduje satysfakcję, a tym samym lojalność pracowników. Łatwiej jest jej też przyciągnąć utalentowanych kandydatów do pracy:

  • “Dzięki takim benefitom jest o wiele bardziej atrakcyjna dla nowych potencjalnych pracowników, świetna kontr alternatywa wobec firm oferujących pracę zdalną i hybrydową, poziom zmęczenia i stresu wśród pracowników jest o wiele mniejszy”.
  • “Bardzo dobry, podnosił wydajność pracowników, ich lepsze samopoczucie i chęć pozostania w firmie na dłużej”.

Pracownicy podkreślali, że renoma firmy wzmocniła się w kilku aspektach. Zwrócono np. uwagę na to, że program sprzyja redukcji emisji gazów cieplarnianych:

  • “Przeciwdziała kryzysowi klimatycznemu przez zmniejszenie dni dojazdu do pracy (zdecydowana większość dojeżdża do pracy samochodem)” (dla wizerunku firm działających w branży ochrony środowiska ma to duże znaczenie).
  • Pod kątem rozwoju firmy program wyróżnia nas nie tyle na tle bezpośredniej konkurencji, co na tle ogółu firm w kraju (a może i na świecie)”.

Ta ostatnia opinia znajduje swoje potwierdzenie w badaniach. Rzeczywiście firmy: Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Project Zero Waste Sp. z o.o., M&M Consulting J. Michniewski i Bohema House Sp. z o.o. wprowadzając czterodniowy tydzień pracy wyróżniły się na tle ogółu przedsiębiorstw w Polsce. Według badania, przeprowadzonego w kwietniu 2024 r. na zlecenie Konfederacji Lewiatan, 76% przedsiębiorców nie popiera pomysłu wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy zdecydowanie nie popierają firmy duże (78%), średnie (77%) i małe (75%). Podoba się ten pomysł tylko 24% przedsiębiorców, w tym 25% małych firm, 22% dużych i 21% średnich.

Źródło danych: Lewiatan https://lewiatan.org/indeks-lewiatana-przedsiebiorcom-nie-podoba-sie-4-dniowy-tydzien-pracy/

Benefit oceniony na 12/10

Pracownicy firm, które przeprowadziły pilotaż, docenili bezpośrednie korzyści, które krótszy czas pracy oznaczał dla nich. Wśród komentarzy pojawiały się entuzjastyczne opinie:

  • “bezkonkurencyjny…”
  • “prawdziwy sztos…”
  • “ocena 12/10”
  • “piątek to mój ulubiony dzień tygodnia”
  • “mam więcej energii do pracy”

Wiele osób dzieliło się wnioskiem, że mają więcej czasu dla bliskich, lepszą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, a nawet… nadrabiają zaległości w obowiązkach domowych. W części wypowiedzi przewija się wątek, że wydajność pracy nie spadła i wszystkie zadania nadal są wykonywane:

  • “Jest lepsza organizacja pracy i koncentracja”,
  • “Program poprawia organizację czasu pracy, pracownicy są bardziej wydajni w codziennych obowiązkach”.

Ale nie wszyscy podzielali tę opinię:

  • “Program wymaga bardzo dobrej organizacji pracy własnej jak i zespołowej”,
  • “Widzę lekki spadek efektywności naszego zespołu”,
  • “Z tego, co słyszałem, nie wszystkie działy podołały”,
  • “Czasami brakowało kilku godzin w tygodniu”.

Oznacza to w praktyce, że gdyby pracodawca na stałe chciał skrócić tydzień pracy, to dla utrzymania wydajności i płynności pracy musiałby zatrudnić dodatkowy personel, co wiązałoby się z podwyższeniem kosztów. Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy spowodowało okresowe zmniejszenie wydajności, co było ceną zapłaconą przez spółki za benefit dla pracowników.

Co ciekawe, z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w maju 2024 r. przez IBRiS na zlecenie Radia ZET wynika, że pracownicy w Polsce wcale nie są w większości za skróceniem tygodnia pracy. Na pytanie “Czy poparłby/aby Pan/i wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, przy utrzymaniu dotychczasowego wynagrodzenia?” tylko 19,2 proc. badanych odpowiedziało “zdecydowanie tak”. Większy odsetek – 23,9% udzielił odpowiedzi “zdecydowanie nie”.

Źródło danych: Radio Zet

https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/polacy-jasno-o-czterodniowym-tygodniu-pracy-spore-zaskoczenie

2024-09-20T09:13:36+02:00