PRZEDSIĘBIORCA: OSI Food Solutions Poland Sp. z o.o. Zakład Produkcyjny – wyroby mięsne OSTRÓDA
NAZWA ZGŁASZANEGO PRODUKTU: Ekoprojektowanie zakładu produkcyjnego
Firma OSI działając w duchu zrównoważonego rozwoju podczas budowy zakładu produkcyjnego w Górce/k. Ostródy dążyła do tego, aby projektowany budynek był obiektem przyjaznym środowisku, minimalizującym zużycie surowców naturalnych, wpisującym się w tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wprowadzając w swojej działalności zasady gospodarki o obiegu zamkniętym OSI Food Solutions Poland Sp. z o.o. skupia się przede wszystkim na:
– prowadzeniu zrównoważonej gospodarki wodnej, czyli stosowaniu rozwiązań optymalizujących zużycie wody,
– działalności minimalizującej wykorzystanie energii,
– korzystaniu z budynku przemysłowego, który minimalnie wpływa na środowisko naturalne i oszczędza zasoby naturalne,
– racjonalnym gospodarowaniu odpadami,
– szkolenie pracowników w zakresie segregacji odpadów,
– prowadzenie edukacji w lokalnych szkołach pod hasłem: „Drugie życie odpadów”.
Budynek zakładu produkcyjnego w Górce otrzymał jako pierwszy zakład przemysłowy w naszym kraju certyfikat LEED GOLD.
Zakład jest certyfikowany na zgodność z normą ISO 14001 oraz zarejestrowany w systemie EMAS.
Prowadzone są cykliczne pomiary efektywności wskaźników środowiskowych, które są podawane do publicznej wiadomości poprzez Deklarację Środowiskową EMAS. Co roku realizowane są różnorodne projekty cały czas poprawiające wskaźniki środowiskowe – np. minimalizowana jest waga lub wielkość opakowań, redukowana jest ilość określonych rodzajów odpadów, prowadzi się działania
zmniejszające zużycie energii, odpad mięsny jest przekazywany w celu skarmiania zwierząt w lokalnym schronisku oraz jako surowiec produkcji karmy dla zwierząt.
Rozwiązania w Firmie OSI są związane z ekoprojektowaniem.
Jak wspomniano powyżej budynek otrzymał certyfikat LEED GOLD a szereg dodatkowych rozwiązań zastosowanych w budynku wpisuje się w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym minimalizując negatywny wpływ zakładu na środowisko naturalne:
– System Monitorowania Budynku, aby efektywnie zarządzać procesami zachodzącymi w budynku. System pozwala na prowadzenie monitoringu zużycia energii elektrycznej, energii cieplnej, zimnej i ciepłej wody, gazu, sprężonego powietrza oraz temperatury. Dodatkowo prowadzony jest monitoring instalacji detekcji wycieku gazów (metan, azot, amoniak).
– Potrójne szyby okienne w części biurowej co w połączeniu z ich specjalnym kątem nachylenia powoduje, że zarówno utrata ciepła jak i nadmierne nagrzewanie pomieszczeń są znacznie mniejsze niż przy zastosowaniu standardowych rozwiązań.
– Podwójne panele ścienne rozdzielone dodatkowo poduszką powietrzną, zapobiegające utracie energii i utrzymaniu właściwej temperatury. To rozwiązanie pozwala uzyskać skuteczną izolację pomiędzy pomieszczeniami o różnorodnej temperaturze (-220C, +20C, +100C, +220C). Dodatkowo izoluje budynek od wpływu temperatury zewnętrznej, a tym samym zmniejsza jego zapotrzebowanie na energię.
– Specjalna konstrukcja wentylacji obszarów produkcyjnych i biurowych. W zakładzie produkcyjnym zastosowano zamknięty obieg energii różnego pochodzenia w procesach technologicznych związanych z produkcją mrożonych wyrobów mięsnych. Ciepło odpadowe z procesu wytwarzania chłodu jest wykorzystywane do ogrzewania części biurowo-socjalnej.
– Wymiennik ciepła i zamknięty obieg wody w maszynach formujących. Woda służąca do chłodzenia krąży w obiegu zamkniętym i jest schładzana wodą lodową.
– Pompa ciepła.
– Wykorzystanie wody deszczowej oraz wody ze studni głębinowej w procesie chłodzenia, oszczędzające wodę.
– W pomieszczeniach sanitarnych zostały zainstalowane oszczędne baterie uruchamiane za pomocą fotokomórki, wyposażone w perlatory wody.
– System spłukiwania wody w toaletach oraz zainstalowane prysznice ograniczają jej zużycie.
– Odnawialne źródła energii (ogniwa fotowoltaiczne, wiatraki).
– W budynku zainstalowano oświetlenie LED, które jest zaprogramowane na poziomie centralnym, tak aby minimalizować zużycie energii. Wewnątrz i na zewnątrz budynku istnieje inteligentny system oświetlenia, korzystający z fotokomórek reagujących na ruch.
– Nowoczesne kotły gazowe.
– Zmniejszenie ilości kartonów do których pakowane są wytworzone produkty.
– Zmniejszenie ilości odpadów z Działu Technicznego. Wprowadzenie zasady wymiany tylko uszkodzonych części w bateriach wózków widłowych zamiast całych baterii. Zmiana dotychczas używanych sorbentów jednorazowych na szmaty wielokrotnego użytku, przekazywane do wyspecjalizowanej firmy do prania i ponownego użycia.
– Dzień Ochrony Środowiska – sadzenie drzew na terenie Zakładu Produkcyjnego OSI Food Solutions Poland Sp. z o.o.
– Prowadzenie zajęć z recyklingu dla dzieci szkół podstawowych pod hasłem: „Drugie życie odpadów”.
– Szkolenie pracowników w zakresie segregacji odpadów.
Projekt jest długofalowy oraz innowacyjny. Powyższe projekty w kontekście budynku zostały zakończone. Są natomiast podejmowane ciągłe działania doskonalące uzyskiwane wyniki.