Calineczka. Magia tkwi w naturze – Bohema House. Teatr Ekologiczny.

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności/Calineczka. Magia tkwi w naturze – Bohema House. Teatr Ekologiczny.

Powstający Teatr Ekologiczny Bohema House to jedyny taki teatr na świecie. 31 grudnia 2020 r. organizuje premierowy spektakl edukacyjny dla dzieci i dorosłych pt. „Calineczka. Magia tkwi w naturze.” To interpretacja znanej baśni, której główna bohaterka zmierzy się ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem odpadami. W pandemii to wyjątkowa forma edukacji ekologicznej online poprzez ekosztukę.

Kryzys klimatyczny jest faktem – nie wiemy ile czasu zostało ale mówi się, że i tak wysiłki zredukowania emisji CO2 do atmosfery przez obecnie żyjących zostaną zniwelowane przez produkcję o wiele większej ilości dwutlenku węgla przez ludzi którzy narodzą się w najbliższym czasie…cóż więc począć? Poddać się? Nigdy! Walczyć…

Z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach powstaje spektakl kierowany przede wszystkim do najmłodszych, którzy będą mieli znacząca rolę w dbaniu o przyszłość naszej planety, ale również do ich opiekunów, poprzez dobre nawyki i wychowywanie mogących pozytywnie wpłynąć na stan środowiska. Twórcy zwrócą uwagę na możliwe zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i zanieczyszczeń środowiska oraz utrwalą zasady segregacji i postępowania z odpadami. Inicjatywa ta jest wyjściem naprzeciw potrzebom edukacyjnym i kulturowym dzieci w dobie pandemii, jednocześnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

”Pandemia z jednej strony pozwoliła nam zgromadzić wokół naszego ekospektaklu najznamienitszych polskich artystów i akrobatów, który wrócili z miejsc takich jak Las Vegas, czy słynne statki wycieczkowe, gdzie występowali dla największych tego świata, z drugiej strony zmusiła nas do występów online” – mówi reżyser ekospektaklu akrobatycznego Michał Derlicki, który ze względu na pandemię właśnie nie zadebiutował w produkcji Kung Fu Panda należącej do słynnej wytwórni Stevena Spielberga w Makau. Obecnie spełnia się w podwójnej roli – stał się twórcą spektaklu, realizującego misję popularyzacji ważnych kwestii społecznych a jednocześnie jako akrobata i kaskader zagra rolę Chrabąszcza w inscenizacji słynnej baśni Hansa Christiana Andersena.

Plakat Calineczka. Magia tkwi w naturze – Bohema House.

Pierwszy ekologiczny teatr na świecie został założony przez prezesa firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. „Doświadczenie pokazuje że takie nasze projekty jak „DO YOU KYOTO? Czy robisz coś dobrego dla środowiska” zrealizowany we współpracy z Burmistrzem Kioto Daisaku Kadokawa z wykorzystaniem muzyki Chopina, czy kalendarz na 2021 rok „Nature is War – taniec w walce z kryzysem klimatycznym” –zrealizowany we współpracy z córką słynnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy – panią Karoliną Wajdą w jej Dworku Norwida w Głuchach przynoszą najlepsze efekty dotarcia do społeczeństwa – mówi prezes firmy dr Katarzyna Michniewska.

Narratorem spektaklu będzie Maciej Orłoś. „Moja rola w teatrze ekologicznym i zaangażowanie się w jego tworzenie było oczywiste z dwóch powodów – po pierwsze kwestie ekologii, które będą w nim realizowane – moje oddanie się dziennikarskie tematowi jest oczywiste – z cyklem „Ty śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce …” docieramy już do kilku milionów Polaków – drugi argument to taki, iż teatr realizował będzie program zawarty w lekturach przeznaczonych dla uczniów polskich szkół – coraz mniejszy wskaźnik czytelnictwa wśród młodych ludzi przeraża – być może dzięki ekosztukom uda się podtrzymać wśród młodych ludzi dyskusję na temat wartości ponadczasowych jak wolność, miłość, wzajemny szacunek – mówi Maciej Orłoś, dziennikarz znany głównie z Teleexpressu ale także z akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, który odgrywał będzie kluczową rolę w przygotowywanym ekospektaklu. „Jako aktor – to także moje zawodowe powołanie, o czym wiele osób nie wie – myślę, że odnajdę się znakomicie w miejscu jakim jest Bohema House.”

Premiera spektaklu odbędzie się 31 grudnia 2020 roku o godzinie 12:00 oraz 1 stycznia 2021 roku, również o godzinie 12:00. Dostęp do spektaklu będzie za pośrednictwem:

Z programem spektaklu można zapoznać się pod następującym linkiem.

2023-12-01T12:45:35+01:00