III edycja Międzynarodowej konferencji Logistyka Odzysku – Odpady 19-20 września 2017

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności, Aktualności III KLO - odpady, Poprzednie edycje: Odpady/III edycja Międzynarodowej konferencji Logistyka Odzysku – Odpady 19-20 września 2017

III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady za nami

W dniach 19-20 września 2017 r. w Hotelu Śląsk we Wrocławiu odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady. Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym. Tematem wiodącym trzeciej edycji była kontrowersyjna kwestia spalania odpadów komunalnych. Prelegenci i uczestnicy debatowali nad tym czy jest ono rozwiązaniem problemu gospodarowania odpadami czy jest tylko ślepą uliczką, a rozwiązań powinniśmy szukać w innych metodach.

Konferencję zaszczyciło swoją obecnością blisko 150 osób, w tym przedstawiciele administracji publicznej, uczelni wyższych oraz firm, dla których istotny jest problem właściwego postępowania z odpadami, tak aby w jak największym stopniu ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Prelegenci III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady

Gośćmi specjalnymi III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady byli prof. Misuzu Asari z Uniwersytetu w Kioto, Członek Japońskiego Towarzystwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami oraz dr John Rizzon z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, reprezentujący ESWET – European Suppliers of Waste-to-Energy Technology. Misuzu Asari zaszczyciła słuchaczy wystąpieniem, podczas którego opowiedziała o historii i przyszłości gospodarki odpadami w Japonii z punktu widzenia składu odpadów. Z kolei John Rizzon wygłosił prelekcję na temat termicznego przekształcania odpadów w Europie.

Patronat nad konferencją obieli

III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie odbyło się we współpracy z firmą TIRU S.A. – sponsorem Konferencji. Podziękowania kierujemy również do Nashi Art za organizację występu artystycznego w postaci pokazu ognia nawiązującego do tematu przewodniego konferencji – spalania odpadów.

Patronat nad III Międzynarodową Konferencją Logistyka Odzysku – Odpady objęły Polska Izba Gospodarki Odpadami, Polska Izba Opakowań, COBRO – Instytut Badawczy Opakowań, Akademia Leona Koźmińskiego, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz Krajowa Izba Gospodarki Odpadami. Dziękujemy za objęcie wydarzenia patronatem. Czasopismom i portalom branżowym: „Logistyka Odzysku”, „MiniLO&Aniela”, „SeniorLO 50+”, magazyn „Gospodarka Odpadami” dziękujemy za patronat medialny.

Bloki tematyczne – III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady

III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady została podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczył historii i znaczenia termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Polsce i na świecie. Prelekcje w tym bloku zaprezentowali nie tylko prof. Misuzu Asari i dr John Rizzon, ale również prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej, który opowiedział o obecnej sytuacji i perspektywach rozwoju termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Polsce i Andrzej Bednarz wraz z Barthélémy Fourment, którzy reprezentowali sponsora Konferencji – firmę TIRU S.A. występując z tematem „Praktyczne aspekty budowy i eksploatacji małej spalarni odpadów komunalnych a Circular Economy – przykład EXETER, Wielka Brytania”.

Drugi blok tematyczny, obejmujący ekologiczne, ekonomiczne i prawne aspekty termicznego przekształcania odpadów, rozpoczęła prelekcja dr inż. Ryszarda Wasielewskiego z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Wystąpienie dotyczyło uwarunkowań dla wykorzystania paliw z odpadów w energetyce i ciepłownictwie. Z kolei prof. dr hab. Zenon Foltynowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przedstawił prezentację pt. „Nanokompozyty – nowe materiały w opakowalnictwie, nowy rodzaj odpadów i nowe problemy dla recyklingu”.

W trzecim bloku – „Najlepsze praktyki” – pojawiły się wystąpienia przedstawicieli organizatora i współorganizatora Konferencji. Wspólna prelekcja Mateusza Perzanowskiego i Andrzeja Milczarka dotyczyła modeli biznesowych Zero Odpadów. Błażej Fidziński, specjalista ds. recyklingu i edukacji ekologicznej w Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. omówił ewidencję odpadów na podstawie zarządzeń pokontrolnych, natomiast Łukasz Sopel z firmy M&M Consulting wymienił „Główne błędy popełniane w gospodarowaniu odpadami”.

Każdy blok tematyczny Konferencji wieńczyła debata, podczas której uczestnicy zadawali pytania i dyskutowali z prelegentami danego bloku. Były to niezwykłe okazje do wymiany myśli i poglądów, niekiedy wymiany dość burzliwej.

Zwieńczeniem Konferencji była Gala V edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2016.

Zwycięzcami V edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2016 zostali:

 • w kategorii EKO-HIT PRODUKT
  • I miejsce – Biotrem Sp. z o.o. za naczynia z otrąb pszennych
  • II miejsce – Asante Bikes Sp. z o.o. za Asante Bamboo Bikes – rowery z bambusa
  • III miejsce – BINE WORLD za Bin-e – inteligentny kosz
 • w kategorii EKO-HIT USŁUGA
  • I miejsce – EKON – Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla środowiska
  • II miejsce – Niczuk Metall Pl Sp. J. za redukcję ilości odpadów wytwarzanych „u źródła”
  • III miejsce – Stowarzyszenie Czysta Polska za akcję ekologiczną „Czyste Tatry”.

Występy artystów podczas Wieczornej Gali

Uczestnicy Gali mogli podziwiać ognisty show zaprezentowany przez Grupę Artystyczną Nashi Art, która swoim występem nawiązała do tematu przewodniego naszej konferencji oraz występ Pani Pauliny Magaj – wokalistki, aktorki chorzowskiego Teatru Rozrywki

Krótka relacja z III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – odpady.

Sponsor:

TIRU sponsorem III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku - Odpady

Patron Honorowy:

 

Patron honorowy konferencji Logistyka Odzysku - Odpady

Patroni:

Patroni III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady-2

Patroni III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady -3

Patroni III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady -4

Patron Konferencji Akademia Leona Koźmińskiego

Patroni Krajowe Forum Zakładów Oczyszczania Miast

Patroni Krajowa Izba Gospodarki Odpadami

Patroni medialni:

Patroni Medialni III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady -2

Patroni Medialni III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady -3

Patroni Medialni III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady 4

Magazyn Gospodarka Odpadami Patronem Medialnym III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady

Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku

W związku z licznym zainteresowaniem udziałem w poprzednich edycjach konferencji oraz cały czas aktualnym zagadnieniem logistyki odzysku, już teraz zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku.

2023-12-01T12:16:51+01:00