Informacja dla jednostek handlu detalicznego lub hurtowego, sprzedających produkty w opakowaniach

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności/Informacja dla jednostek handlu detalicznego lub hurtowego, sprzedających produkty w opakowaniach

Informacja dla jednostek handlu detalicznego lub hurtowegoW związku z sygnałami o kontrolach Inspekcji Handlowej, jakie otrzymujemy od naszych Klientów, postanowiliśmy przypomnieć Państwu o obowiązku, który dotyczy jednostek handlu detalicznego lub hurtowego, sprzedających produkty w opakowaniach.

Obowiązek ten jest prosty w realizacji, a my dodatkowo chcielibyśmy Państwu w tym pomóc. Za jego niedopełnienie grozi administracyjna kara pieniężna w przedziale 5 000 zł-500 000 zł. Warto więc zrobić wszystko, aby jej uniknąć.

Co mówi ustawa?

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2016 r, poz. 1863) mówi:

“Art. 42. Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje produkty w opakowaniach, jest obowiązany przekazywać użytkownikom tych produktów informacje o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w zakresie:
1) dostępnych systemów zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych,
2) właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi,
3) znaczenia oznaczeń stosowanych na opakowaniach
– co najmniej przez wywieszenie informacji w miejscu sprzedaży. ”

Minimum tego, co według ustawy, sprzedawca powinien zrobić w tym zakresie, to wywiesić odpowiednią informację w miejscu sprzedaży. Czyli klienci – użytkownicy produktów w opakowaniach – już w momencie zakupu towaru powinni mieć dostęp do ww. informacji. Powinni mieć możliwość zapoznania się ze sposobami postępowania z odpadami opakowaniowymi, głównie z zasadami selektywnej zbiórki, ale także ze znaczeniem symboli oznaczających rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest opakowanie. W dużej mierze ułatwia to proces segregacji. Rola sprzedawcy nie kończy się więc jedynie na sprzedaży towaru. On także (zaraz za producentem) powinien wziąć odpowiedzialność za odpad, jaki powstanie z opakowania po zużyciu produktu.

Jak możemy Ci pomóc w przestrzeganiu ustawy?

Jeśli chcesz upewnić się, że wiesz o wszystkich swoich obowiązkach – przyjdź na szkolenie.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem ekocykl@ekocykl.org.

2023-12-01T11:32:19+01:00