PRZEDSIĘBIORCA: Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
NAZWA ZGŁASZANEGO PROJEKTU: Działania na rzecz edukacji ekologicznej mieszkańców Ostrołęki oraz poprawy funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Ostrołęce
W ramach akcji przeprowadzono następujące działania edukacyjne:
– Konkurs plastyczny pt.: „Jak śmieci segregować mogę namalować”. W kwietniu OPK zorganizowało konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Jego celem było propagowanie wiedzy na temat: selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a w szczególności sposobu segregacji odpadów komunalnych zgodnej z zasadami miasta Ostrołęki.
– Ekologiczny Spektakl teatralny pt.: Czerwony Kapturek (nauka segregacji śmieci oraz nacisk na nieufność wobec nieznajomych).
W maju OPK we wszystkich przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Miasta Ostrołęki przystąpiło do realizacji Programu Ekologicznego w formie spektaklu teatralnego pt. „Czerwony Kapturek”. Wyprawa Czerwonego Kapturka do chorej Babci staje się okazją do przybliżenia widzom piękna przyrody. Niestety Czerwony Kapturek zapomina jak powinien zachowywać się w lesie, głośno śpiewa, zbacza ze ścieżki i rozrzuca śmieci. Na szczęście po rozmowie z Leśniczym, uświadamia sobie swoje złe zachowanie i przyrzeka poprawę. Wraz ze wszystkimi dziećmi uczy się segregacji śmieci. W przedstawieniu jest także ukazane, jak groźna w skutkach może się okazać rozmowa z nieznajomym oraz jakie nieprzewidziane sytuacje powstają przez kłamstwa i plotki. W fabułę spektaklu wplecione są podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Dzieci poznają w ten sposób istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska.
– Mobilny punkt informacyjno-edukacyjny. Edukacja w zakresie prawidłowej segregacji odpadów w roku 2018 w okresie letnim realizowana była również poprzez mobilny punkt informacyjno-edukacyjnego, gdzie podczas festynów/pikników rodzinnych, rozdysponowywane są materiały edukacyjne , jak również przeprowadzane są pogadanki o tematyce proekologicznej, gry, zabawy oraz konkursy dzięki, którym przekazywana jest wiedza o segregacji odpadów. Odbiorcami działań edukacyjnych w Ostrołęce są przede wszystkim dzieci i młodzież z ostrołęckich placówek oświatowych. Dzieci uczestniczące w festynach mogą wziąć udział w konkursach: plastycznych, wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania odpadami.
– Gra edukacyjna „Buliba”. W ramach edukacji dla dzieci w zakresie prawidłowej segregacji odpadów została zakupiona Gra Buliba, która jest umieszczona na stronach internetowych Przedszkoli i Szkół Podstawowych w mieście oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta jak i spółki OPK. Gra poprzez zabawę pokazuje w jaki sposób odpowiednio segregować odpady. Gra podzielona jest na dwie rozgrywki. W pierwszej można zapoznać się z zasadami segregacji odpadów obowiązującymi w domu jednorodzinnym, w drugiej zaś w bloku mieszkalnym.
– W ramach kampanii edukacyjnej został utworzony profil „Czyste Miasto” na portalu społecznościowym Facebook, na którym umieszczane są najświeższe informacje oraz linki dotyczące systemu gospodarki odpadami.