Czym są Publiczne Kampanie Edukacyjne?
Publiczne kampanie edukacyjne mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej u każdej osoby. Poszerzanie wiedzy dotyczącej zagrożeń ekologicznych, które w dużej mierze wywołane są przez człowieka, pozwala na podejmowanie działań związanych z ekologią na coraz większej przestrzeni. PKE mają za zadanie uświadomić każdą osobę, nie tylko po to, żeby ją zainteresować ekologią, ale również, żeby ta wiedza była przekazywana przyszłym pokoleniom przez najbliższe osoby.
Publiczne Kampanie Edukacyjne to przed wszystkich edukacja, jak postępować z odpadami opakowaniowymi, takimi jak kartony, plastikowe pudełka i wiele innych. Edukacja o ekologii nie powinna być nachalna oraz narzucać człowiekowi poglądów. Przenikając do umysłów młodszych i starszych, powinna działać w sposób niespostrzeżony, co pozwala na łagodniejsze przyjęcie zasad oraz określonych norm.
Publiczne kampanie edukacyjne mają moc wzbudzenia zainteresowania i mobilizacji społecznej. Poprzez różnorodne narzędzia komunikacji, takie jak spoty telewizyjne, plakaty, media społecznościowe czy interaktywne strony internetowe, są w stanie dotrzeć do różnych grup społecznych, niezależnie od wieku, pochodzenia czy wykształcenia. Jednak warto pamiętać, że kampanie edukacyjne nie ograniczają się tylko do dostarczania informacji. Celem tych działań jest również zmiana postaw i zachowania społecznego. Poprzez angażowanie, edukowanie i inspirowanie, kampanie stwarzają możliwość transformacji naszego społeczeństwa na lepsze.
Czy każdy przedsiębiorca musi prowadzić PKE?
Na przedsiębiorcach, którzy wprowadzają do obiegu opakowania oraz sprzęty elektroniczne i elektryczne, w tym baterie, ciąży odpowiedzialność prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Kwoty, jakie ponosi każdy przedsiębiorca w związku ze sprzedażą, wynoszą kolejno 2% netto wartości każdego opakowania, 0,1% przychodów netto ze sprzedaży elektroniki oraz 0,03 zł za każdy kilogram baterii i akumulatorów, jakie trafiły do sprzedaży i obrotu. Zebrane środki muszą zostać przeznaczone na publiczne kampanie edukacyjne.
Może to zrobić sam lub za pośrednictwem organizacji, która przygotuje kampanie za niego. Przedsiębiorcy mają możliwość również wpłacenia pieniędzy do Urzędu Marszałkowskiego, który zajmuje się sprawami dotyczącymi ekologii. Obowiązek prowadzenia PKE wynika z ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wyłączenia dotyczą przedsiębiorców, którzy nie wprowadzali opakowań do obrotu w poprzednim roku oraz ci, którzy nie przekroczyli wagi 1000 kg wprowadzonych opakowań do obrotu i złożyli odpowiednie wnioski.
Jak realizować obowiązek edukacji ekologicznej?
Przedsiębiorca może zlecić działania edukacyjne Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., dzięki czemu zyskuje:
- zapewnienie ustawowego obowiązku dotyczącego prowadzenia działań edukacyjnych,
- oszczędność czasu, który trzeba poświęcić na przygotowanie materiałów oraz zorganizowanie i przeprowadzenie akcji edukacyjnej,
- profesjonalną realizację kampanii edukacyjnych skierowanych do szerokiej grupy odbiorców na terenie całego kraju,
- redukcję kosztów związanych z przygotowaniem materiałów edukacyjnych i ich dystrybucją,
- minimum formalności – wystarczy podpisać umowę, resztą zajmuje się Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A,
- możliwość realizacji indywidualnych akcji na życzenie Przedsiębiorcy.
Jak prowadzimy Publiczne Kampanie Edukacyjne w Eko Cykl?
Każdy przedsiębiorca, oddając w nasze ręce prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych, odetchnie z ulgą. Jesteśmy do dyspozycji przedsiębiorców w każdej kwestii związanej z ekologią. Prowadzimy przede wszystkim warsztaty dla pracowników firm oraz zewnętrzne akcje edukacyjne w celu uświadamiania Polaków, jak ważne jest dbanie o środowisko. Organizacja eventów w szkołach przedszkolach, a także na różnego rodzaju wydarzeniach pozwoli na zwiększenie świadomości nie tylko wśród młodzieży, ale i dorosłych.
Oferujemy Państwu realizację publicznych kampanii ekologicznych oraz przejęcie ustawowego obowiązku edukacji ekologicznej, w tym:
- warsztaty dla pracowników firm,
- zewnętrzne akcje edukacyjne, konkursy zachęcające do segregacji odpadów, m.in. w przedszkolach, szkołach, na festynach, piknikach,
- warsztaty ekologiczne,
- wystąpienia na festynach, piknikach, wystawach, targach,
- wyposażenie szkół i przedszkoli w materiały edukacyjne; wyposażenie kącika dla dzieci na terenie firmy w materiały edukacyjne,
- opracowanie folderów, plakatów, filmów i innych materiałów edukacyjnych,
- wsparcie merytoryczne kącika ekologicznego na stronach internetowych kontrahentów.
Podejmując takie działania, zapewniamy również każdemu przedsiębiorcy, że dopełni od ustawowy obowiązek oraz oszczędzi czas na przygotowanie materiałów potrzebnych do przeprowadzenia akcji edukacyjnej. Publiczne Kampanie Edukacyjne prowadzone przez nas to również wsparcie dla firm w zakresie ekologii oraz profesjonalna realizacja każdego zlecenia. Zajmujemy się kompleksową obsługą przedsiębiorców w zakresie ekologicznym. Współpraca z nami to minimum formalności oraz mnóstwo zaoszczędzonego czasu. Prowadzimy również akcje niezwiązane z obowiązującym prawem, a na życzenie przedsiębiorstw oraz organizacji.