Uczestnicy onkobiegu dotarli na metę

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności/Uczestnicy onkobiegu dotarli na metę

10 onkobieg już za nami

3 września, w niedzielę odbył się 10 jubileuszowy Onkobieg Razem po zdrowie!, który jak co roku dedykowany był wszystkim osobom zmagającym się z chorobą nowotworową i ich rodzinom oraz profilaktyce. Blisko 2000 uczestników Onkobiegu łącznie pokonało trasę 10 750 okrążeń (16 447 km) dookoła Centrum Onkologi w Warszawie – co przełożyło się na kwotę około 70 000 złotych, która przeznaczona zostanie na wsparcie najbardziej potrzebujących pacjentów – podopiecznych Onkobiegu i działalność profilaktyczną.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków miasta st. Warszawy – Dzielnicy Ursynów.

Od godziny 11:00 odbywała się rejestracja uczestników, którzy nie zdążyli zarezerwować pakietów drogą internetową. Przestrzeń przy Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie była pełna pozytywnej energii. Uczestnicy Onkobiegu pokonywali kolejne kilometry dookoła szpitala pozdrawiając pacjentów machających z okien. Pierwsi biegacze zaczęli pojawiać się już około godziny 10:30. Udział w Onkobiegu dla wielu okazał się świetnym rozwiązaniem na aktywne spędzenie czasu z najbliższymi, przy jednoczesnym okazaniu solidarności z osobami pozostającymi w czasie terapii onkologicznej i ich rodzinami. Uczestnicy mogli realnie wspomóc potrzebujących pacjentów, a jednocześnie zapoznać się z tematyką profilaktyki onkologicznej.

Wśród uczestników Onkobiegu znaleźli się mieszkańcy Warszawy, ale także innych miast takich jak Łódź, Wrocław, Kraków. Sympatycy Onkobiegu wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi mieli okazję wziąć udział w największej imprezie charytatywnej o tematyce onkologicznej. Nie zabrakło też lekarzy i personelu z Centrum Onkologii, Instytutu Hematologii, Instytutu Matki i Dziecka, którzy jak co roku podkreślali wartość Onkobiegu i zachęcali do aktywności fizycznej i badań profilaktycznych.

Onkobieg otworzył Romuald Wójcik, który prowadził całą imprezę a biegaczom podczas odbioru pakietów i rejestracji towarzyszył Dj „Bert”. Największą niespodzianką muzyczną był występ zespołu „Pączki w tłuszczu”, czyli Tomasz Karolak i Bartek Miecznikowski, którzy zagrali dla całej onkologii
i wszystkich pacjentów w Polsce. Około godziny 13:00 na scenie pojawili się organizatorzy akcji – Kamil Dolecki prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA, Szymon Bubiłek – Członek Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki „SARCOMA” a także prezes Fundacji United Way Polska – Maja Surowicz, którzy podziękowali uczestnikom za liczne przybycie i wsparcie dla osób zmagających się z chorobą onkologiczną. Później nastąpiło oficjalnie rozpoczęcie imprezy, którego dokonali: Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursynów Rałał Miastowski i Łukasz Ciołko; Kierownik Kliniki Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości Czerniaków w Centrum Onkologii: prof. dr hab. Prof. Piotr Rutkowski; Zastępca Dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii Prof. dr hab. Przemysław Juszczyński; Kierownik Kliniki i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska i Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce lek. med. Michał Sutkowski. Zanim uczestnicy biegu mogli przekroczyć linię startu, wzięli udział w rozgrzewce, którą specjalnie dla nich poprowadził Paweł Nastula – mistrz olimpijski i Ambasador Onkobiegu.

Uczestnicy Onkobiegu tradycyjnie potwierdzili słuszność hasła – „Onkobieg Razem po zdrowie”. Gotowi do pokonywania kilometrów byli rodzice z dziećmi, babcie i dziadkowie z wnuczętami, młodzież, osoby w średnim wieku, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy a także najbardziej potrzebujący beneficjenci Onkobiegu. Jedna z nich, 31 letnia Ania podziękowała ze sceny wszystkim biegaczom, którzy ukończyli bieg z karteczką „Biegnę dla Ani”. W ramach akcji „PKO Bank Polski Biegajmy Razem” sfinansuje podopiecznej protezę.
W ciągu 60 minut trwania biegu, każdy ze startujących mógł przebiec dowolną liczbę okrążeń w całkowicie dowolny sposób. Możliwości było wiele: bieg truchtem, marsz, krok spacerowy, wspomaganie kijkami „nordic walking”, jazda w wózku dziecięcym czy niesienie na rękach lub „na barana”. 60 minutowy czas biegu umilał zawodnikom DJ Bert, zespół Seria de Varsowia oraz zespół Haze, który zagrał kilka utworów również na zakończenie.

Jubileuszowy Onkobieg po raz kolejny okazał się sukcesem. Fundamentem Onkobiegu jest co roku 50 osobowy zespół wolontariuszy, którzy w pocie czoła angażują się w akcję i nabierają nowych doświadczeń. Wszystkich wolontariuszy angażuje do działania Pola Goszczyńska ze Stowarzyrzenia Sarcoma i Aleksandra Fiałkowska z Fundacji Dobrze Że Jesteś. W tej wyjątkowej imprezie wzięły udział wyjątkowe osoby. Bez względu na aurę czy stan zdrowia, pojawiają się one każdego roku, by całkowicie bezinteresownie pomóc najbardziej potrzebującym i w ramach profilaktyki zdrowotnej aktywnie spędzić czas. W tym wydarzeniu nie ma podziałów, nie ma rywalizacji, są tylko wielkie serca, dobra zabawa i integracja we wspólnym, szczytnym celu.

Partnerzy wydarzenia:

Onkobieg Razem po zdrowie! został objęty Honorowym Patronatem przez Podsekretarza Stanu z Ministerstwa Sportu i Turystyki Jana Widerę, Burmistrza Dzielnicy Ursynów Roberta Kempę, Dyrektora Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie prof. dr hab. n. med. Jan Walewskiego, Dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii Prof. dr hab. Ewę Lech – Marańde. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja Radia Eska i redakcja portalu haloursynów.pl. Pozytywny wizerunek tegorocznej edycji Onkobiegu udało się osiągnąć dzięki wsparciu i zaangażowaniu szeregu sprzymierzeńców tej imprezy, zasługujących na szczególne podziękowania partnerzy:

Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o.; Fundacja PKO BANKU POLSKIEGO; Polisa-Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group; M&M Consulting; Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.; Sidnet; Medicart healthcare Sp. z o.o.; TomTom Polska Sp. z o.o.; MB Motors Mercedes-Benz; Sarcoma Patients EuroNet; Fundacji Medicover; Novartis Poland Sp. z o. o.; Whirlpool Corporation; Sereia de Varsóvia; SE Group Sp. z o.o.; Odlewnictwo, Only Only; Fundacja Dobrze Że Jesteś; Fundacja Anikar; Stowarzyszenie Chorym na GIST; Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce; Stowarzyszenie Pamięć; Akademia Czerniaka; Fundacja Eko Cykl; PlantiCo Zielonki Spółka z o.o.; Akademia Kulinarna Whirlpool; FiberiaPrint; Sereia de Varsóvia; Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych; Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek; Amazonki Warszawa Centrum Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej; Sarcoma Patients EuroNet.

Więcej informacji:
1. Kamil Dolecki – Prezes Zarządu Stowarzyszenia SARCOMA
E-mail: kamil.dolecki@sarcoma.pl; Tel: 608 335 326
2. Szymon Bubiłek – Członek Zarządu Stowarzyszenia SARCOMA
E-mail: szymon.bubilek@sarcoma.pl ; Tel: 508 147 186

2018-03-05T14:57:36+01:00