V Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania

Jesteś tutaj:Strona główna/Poprzednie edycje: Odpady, Poprzednie edycje: Opakowania/V Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania

Czas i miejsce konferencji: 16-17.06.2015 w Hotelu Śląsk przy ul. Oporowskiej 60 we Wrocławiu

W dniach 16-17 czerwca 2015 r. odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania. Tematem tegorocznej edycji było ekologiczne życie odpadu – LCA. Jak co roku, konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem branży i środowiska akademickiego.

Już od 2011 roku organizowana jest cykliczna Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania poruszająca tematykę odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w sieciach dostaw, która ma na celu ukazanie realnych korzyści płynących z zaangażowania przedsiębiorców w te procesy, a zarazem ograniczenie negatywnego wpływu odpadów na środowisko. W tym roku miała miejsce V edycja konferencji, podczas której spotkali się przedstawiciele świata nauki oraz praktycy z różnych branż, zainteresowani tematyką logistyki odzysku. Konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników. Sponsorami tegorocznej edycji były firmy BASF SE – Sponsor Srebrny Konferencji oraz Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu – Sponsor Inscenizacji.

Znakomici goście z renomowanych ośrodków badawczych

Prelekcje podzielone zostały na dwa bloki tematyczne: ekologiczne projektowanie opakowań i cykl życia odpadu. Gościem specjalnym V edycji Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania był prof. Charles Corbett – profesor zarządzania operacyjnego i zrównoważonego rozwoju w UCLA Anderson School of Management w Los Angeles. Profesor zajmuje także stanowisko w Instytucie Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w UCLA. Kształci w takich obszarach jak działalność przedsiębiorców oraz małych i średnich firm, zrównoważony rozwój, zarządzanie operacyjne i zarządzanie łańcuchem dostaw. Prelekcja profesora Corbetta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – dotyczyła oceny cyklu życia produktu jako wstępu do gospodarki o obiegu zamkniętym.

W pierwszym bloku wystąpił również Grzegorz Ganczewski z COBRO, który przedstawił wyniki badań LCA dla wybranych opakowań i przykład oprogramowania LCA. Od strony praktycznej LCA przedstawił drugi zagraniczny gość konferencji – Tijana Duric z firmy BASF SE. Prelekcja przedstawicielki BASF dotyczyła wykorzystania worków biodegradowalnych do zbiórki bioodpadów jako sposobu na pozyskanie dodatkowej energii i nawozu organicznego. W związku ze zmieniającym się ustawodawstwem w zakresie opakowań nie zabrakło prelekcji wyjaśniającej zmiany w przepisach dotyczących opakowań wielomateriałowych i po środkach niebezpiecznych. Temat ten zaprezentowano w niekonwencjonalny sposób za pomocą inscenizacji, którą zaprezentowali przedstawiciele współorganizatora konferencji firmy M&M Consulting – Joanna Woch i Grzegorz Walętrzak. Pierwszy blok zamknęła prelekcja Błażeja Fidzińskiego, przedstawiciela Eko Cykl Organizacji Odzysku Opakowań S.A., który zwrócił uwagę słuchaczy na realizację ustawowych obowiązków w świetle nowych wytycznych do ustawy opakowaniowej. Debatę po bloku poprowadził dr hab. prof. Adam Sadowski z UŁ.

Ekologia w polskich przedsiębiorstwach

Kolejny blok swoją prelekcją rozpoczęła Paulina Polakiewicz z firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., przedstawiając wyniki badania ankietowego pt. Ekologia w polskich przedsiębiorstwach. Następnie wykorzystywanie elementów systemu EMAS w nowej edycji ISO 14001 omówił Cezary Bańkowski z Centrum Certyfikacji Jakości. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Andrzeja Sobolaka – prezesa zarządu Zakładu Gospodarowania Odpadami Sp. z o. o., który jako praktyk pokazał uczestnikom najlepsze rozwiązania organizacyjne w funkcjonowaniu Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Kolejna prelekcja dotyczyła modelowej gospodarki odpadami w firmie, a przedstawił ją Piotr Góral z Certyfikowanej Giełdy Odpadów Sp. z o. o. Podczas przedostatniej prelekcji uczestnicy zastanawiali się, czy technologia Bottle2bottle ma szansę zapewnić zerowy bilans odpadów. Specjalistą w tym temacie był Wojciech Załęcki z PRT Radomsko Sp. z o.o. Drugi blok konferencji zakończył się prelekcją Piotra Grodkiewicza z M&M Consulting. Omówił on nowe wymagania Unii Europejskiej wobec polskich przedsiębiorców w odniesieniu do gospodarki o obiegu zamkniętym. Debatę po drugim bloku poprowadził dr hab. Paweł Hanczar.

Laureaci konkursu „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2014”

Wieczorną część Konferencji rozpoczęła Gala Finałowa Konkursu „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2014”. Decyzją Kapituły Konkursu zwycięzcami edycji zostali:
• w kategorii EKO-HIT USŁUGA:
I MIEJSCE – Volkswagen Poznań Sp. z o. o.
II MIEJSCE – Polharma S.A.
III MIEJSCE – Polpharma S.A.
• w kategorii EK O-HIT PRODUKT :
I MIEJSCE – Organics Beauty Concept Agnieszka Kalin i Joanna Kwiecińska-Ćwir S.C.

Dalszą część wieczoru uświetnił występ Kabaretu Ani–Mru-Mru oraz licytacja przedmiotów rękodzieła artystycznego Fundacji Eko Cykl.

Wizyta w PSZOK

Podczas drugiego dnia konferencji, uczestnicy odwiedzili Centralny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Polkowicach. Do PSZOK-u, w ramach comiesięcznie uiszczanej opłaty śmieciowej, swoje odpady mogą oddać wszyscy mieszkańcy Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Na terenie PSZOK-u jest miejsce na odpady zielone, które należy wrzucać do ustawionych kontenerów. Znajduje się tam również rampa rozładunkowa, gdzie mieszkańcy mogą oddać większość problematycznych odpadów oraz magazyn odpadów niebezpiecznych, gdzie w przyszłości znajdować się będzie magazyn na odpady, które nadają się do ponownego użycia. W punkcie wyznaczono także specjalne miejsca przeznaczone do gromadzenia zużytej odzieży, opakowań plastikowych i metalowych, szkła i odpadów wielkogabarytowych.
Uczestnicy szkolenia byli pod wrażeniem doskonałej organizacji oraz nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych na terenie PSZOK-u. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie coraz więcej punktów będzie przypominało PSZOK w Polkowicach.

Hotel Śląsk*** to idealne dla celów biznesowych miejsce położone w samym sercu Wrocławia (5 minut drogi od Rynku i 10 minut od dworca kolejowego).  Do dyspozycji gości znajduje się położony przed budynkiem bezpłatny parking na ponad  90 miejsc postojowych. Cicha i spokojna okolica, w której położony jest hotel, sprzyja zarówno pracy, jak i odpoczynkowi. W obiekcie znajdują się przestronne, jasne i kompleksowo wyposażone sale: konferencyjna i szkoleniowa. Nowoczesny sprzęt oraz wygodne meble, które się w nich znajdują, sprawią, że udział w spotkaniu będzie dla gości przyjemnością. Po czasie nauki i skupienia warto udać się do restauracji, której Szef specjalizuje się w kuchni Fusion i serwuje tradycyjne polskie potrawy w połączeniu z elementami kuchni świata.

http://www.hotel-slask.pl/
https://www.facebook.com/HotelSlask/

2024-05-23T08:52:06+02:00