Powder&Bulk – materiały sypkie i masowe, 4/2010, str. 44-45
Dotkliwe kary dla niezarejestrowanych
Przepisy z zakresu gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi będące transpozycją postanowień unijnej dyrektywy „opakowaniowej”, obowiązują w Polsce od ponad 8 lat. Stosowanie się do nich przez krajowych przedsiębiorców pozostawia jednak wciąż wiele do życzenia. Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że na ok. 90 tys. firm, które powinny realizować obowiązki związane z odzyskiem i recyklingiem opakowań, robi to niewiele ponad 20 tys. Sytuacja ta może bezpośrednio przełożyć się na niespełnienie przez Polskę unijnych zobowiązań w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych. W dniu 9 sierpnia 2010 r. na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska pojawił się kolejny projekt założeń do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Artykuł Macieja Krzyczkowskiego z Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A. na temat planowanych zmian w przepisach dotyczących opakowań.
***
Dziennik Gazeta Prawna 58 (2689), 24 marca 2010, str. 68
Za torebkę foliową zapłaci i sklep, i kupujący
Ministerstwo Środowiska chce, aby klienci płacili w sklepach za wydawane im torebki foliowe. Torby z tworzywa sztucznego zostaną objęte maksymalnie 40-groszową opłatą recyklingową. Producenci i importerzy towarów w butelkach i puszkach będą wpisani do rejestru w ministerstwie.
W artykule pojawił się komentarz Macieja Krzyczkowskiego z Eko Cykl Organizacja Odzysku, który stwierdza, że rejestr wyeliminuje patologie. „System zagospodarowania odpadów opakowaniowych w Polsce wymaga usprawnień. Występują przypadki fałszowania dokumentów potwierdzających odzysk i recykling przez firmy niemające do tego uprawnień lub wystawiania ich bez pokrycia.” Rejestr firm prowadzących recykling oraz wprowadzenie corocznych kontroli ma to zmienić.
***
Gazeta Podatkowa 23, 22.03.2010 r.
„Przedsiębiorco! Rozlicz się z opakowań!”
Artykuł przypomina o konieczności złożenia sprawozdania OPAK i sprawozdania OŚ-OP1. Termin składania sprawozdań OŚ-OP1 oraz OPAK za dany rok kalendarzowy upływa z dniem 31 marca kolejnego roku. Należy je składać do urzędu marszałkowskiego odpowiedniego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
***
EuroStyl 03/2010, str. 68
Zarządzanie odpadami
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej stale zmienia oblicze naszego kraju. Dotyczy to każdej sfery naszej gospodarki, w tym również produkcji opakowań i gospodarki odpadami. Artykuł porusza następujące zagadnienia: społeczeństwo recyklingu, logistyka odzysku oraz konferencja Logistyka Odzysku, której organizatorem jest Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.
***
Rzeczpospolita 15 marca 2010 r. – dodatek specjalny
Propagowanie społeczeństwa recyklingu
Dodatek specjalny miał na celu przybliżenie tematyki konferencji Logistyka Odzysku 2010 oraz zachęcenie do udziału w tym pionierskim wydarzeniu.
***
Polska Gazeta Transportowa, 6 (872), 10 lutego 2010 r.
Przedsiębiorcy rozliczają się z opakowań
Artykuł przypomina o zbliżającym się terminie składania sprawozdań dotyczących opakowań do urzędów marszałkowskich.
Autorka artykułu jest pracownikiem Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.
***
Rzeczpospolita,15 stycznia 2010, str. 3
Logistyka odzysku a władztwo gmin nad odpadami
Dr Katarzyna Michniewska w swojej wypowiedzi podkreśla rolę logistyki odzysku w kreowaniu wartości dodanej w sieciach dostaw.