PROGRAM EDUKACYJNY 2009/2010

Jesteś tutaj:Strona główna/Działania Edukacyjne/PROGRAM EDUKACYJNY 2009/2010

Nasz kolejny program edukacyjny tym razem odbywał się na terenie Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, a odbiorcami byli pacjenci placówki, ich rodzice, opiekunowie oraz pracownicy placówki. Przebywając w takim miejscu jak Instytut powinno poświęcić się czas na wspólną, rodzinną zabawę. Takie rodzinne spędzanie czasu pomaga także oderwać się od codzienności, od problemów, daje chwilę spokoju i możliwość zwrócenia uwagi na otaczające środowisko. A środowisko naturalne wokół szpitala może wspomóc w rozwijaniu świadomości i wrażliwości ekologicznej. Placówka znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

PROGRAM EDUKACYJNY W INSTYTUCIE POMNIK-CENTRUM ZDROWIA DZIECKA

W marcu w CZD otwarte zostało stałe stoisko edukacyjne Eko Cykl. Było to miejsce, gdzie dzieci mogły bawić się w gry edukacyjne, jak również dowiedzieć się czegoś o edukacji ekologicznej od osób obsługujących stanowisko. Natomiast w kwietniu stoisko zostało przeniesione koło wejścia do poradni specjalistycznych CZD. Było tam miejsce dostosowane dla dzieci, w którym mogły się swobodnie bawić i rysować.

W maju odbyła się druga edycja konkursu rysunkowego na „Przygody SuperEkologa”. Cieszyła się ona jeszcze większym zainteresowaniem! Również za najlepsze prace przewidziane były nagrody – dyplomy, gry edukacyjne i maskotki żabki.

W maju odbył się też Dzień Dziecka CZD. Grupa motocyklistów z VFR Owner Club zorganizowała imprezę na świeżym powietrzu. Eko Cykl również był tam obecny – rozdawaliśmy pakiety edukacyjne, przeprowadzaliśmy gry, zabawy i ekoquizy. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym powodzeniem.

W czerwcu odbyła się druga edycja konkursu dla pacjentów, rodziców i lekarzy, na pomysł dotyczący promowania segregacji odpadów w domu.

We wrześniu natomiast odbył się Piknik Ekologiczno-Naukowy. W ramach pikniku można było przyglądać się ciekawym eksperymentom, jak również wziąć udział w zabawach edukacyjnych organizowanych przez Eko Cykl.

W październiku odbyło się Święto Transplantacji, tam również nie zabrakło naszego stoiska.

Na przełomie listopada i grudnia miało miejsce zakończenie akcji edukacyjnej prowadzonej przez Eko Cykl w Centrum Zdrowia Dziecka.

Na terenie Instytutu już od 3 lat prowadzone są działania prośrodowiskowe. Placówka posiada certyfikat Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. Jednym z głównych działań w tym zakresie jest zarządzanie odpadami poprzez ich ograniczenie oraz zwiększenie udziału odpadów zbieranych selektywnie. Selektywna zbiórka działała początkowo niezbyt sprawnie. Widać było braki w znajomości zasad prawidłowej segregacji, szczególnie wśród osób odwiedzających placówkę.

Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Program nastawiony był na szeroki krąg odbiorców. W Instytucie leczą się dzieci i młodzież do 18 – go roku życia. Razem z pacjentami na terenie placówki przebywają także rodzice, opiekunowie oraz inni członkowie rodzin. Odbiorcami były, więc dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe, a także liczny personel – zarówno medyczny, jak i administracyjny.

DLA PACJENTÓW, RODZICÓW ORAZ PRACOWNIKÓW

Na terenie Instytutu odpady zbiera się selektywnie w worki, które umieszczone są na stelażach. Na każdy taki stelaż zostały przygotowane naklejki informujące o tym, co można do danego worka wrzucać, a czego wrzucać nie należy. Ponadto w pobliżu zbiórki odpadów rozwieszone zostały plakaty informacyjno – edukacyjne.

DLA PACJENTÓW I RODZICÓW

Dla wzmocnienia efektu ekologicznego prowadzonego przez nas programu, przygotowano dla pacjentów zestawy edukacyjne, które każdy pacjent mógł zabrać ze sobą do domu. W skład zestawu wchodziły m.in. książeczka edukacyjna, zawierająca podstawowe informacje na temat gospodarki odpadami, cenne wskazówki jak ograniczać powstawanie odpadów oraz jak poprawnie je segregować, a także rebusy, krzyżówki i inne łamigłówki. Do książeczki dołączona była płyta CD z filmem.

DLA PACJENTÓW

Na terenie Instytutu znajduje się Zespół Szkół im. Ewy Szelburg – Zarembiny. Jest tam przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące. W szkole uczy się ok. 6000 dzieci. Na każdym piętrze szpitala znajdują się także świetlice. Wszystkie klasy szkolne i świetlice wyposażyliśmy w specjalne plansze dydaktyczne – zabawki oraz gry edukacyjne, oczywiście na temat selektywnej zbiórki. Przesłanie jest proste: bawiąc – uczyć.

DLA PRACOWNIKÓW

Dla nauczycieli ze szkoły przygotowaliśmy szkolenie z zakresu gospodarki odpadami, scenariusze zajęć edukacyjnych oraz specjalne zestawy pomocy naukowych, które mają pomóc w promowaniu selektywnej zbiórki. Dla pracowników medycznych i administracyjnych przeprowadzono także serię szkoleń na temat gospodarki odpadami, w czasie których przekazaliśmy zestawy edukacyjne.

KONKURSY

Jednocześnie dla wszystkich grup odbiorców przygotowaliśmy też różne konkursy z zakresu selektywnej zbiórki. Więcej szczegółów: DLA NAUCZYCIELI, DLA PACJENTÓW, DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW.

PODSUMOWANIE PROGRAMU W CENTRUM ZDROWIA DZIECKA

Podczas niemal dwuletniej akcji prowadzonej w CZD przeszkolono 48 nauczycieli z pobliskiego Zespołu Szkół nr 78 i 350 pracowników Centrum.

W ramach szkoleń rozdawane były materiały edukacyjne. Dla młodszych uczestników przygotowane zostały specjalne zestawy edukacyjne, w skład których wchodziła ekologiczna lniana torba, książeczka edukacyjna, płyta CD z filmem, linijka, ekologiczny plan lekcji oraz foldery informacyjne.

Liczba rozdanych zestawów osiągnęła rekordową liczbę 68 tysięcy sztuk!

W konkursach wręczono 90 nagród w postaci maskotek, i gier edukacyjnych oraz 46 pojemników do selektywnej zbiórki w domu.

Wyniki naszej akcji były też widoczne w liczbie zebranych odpadów: w 2009 roku liczba ta wzrosła o 33%, a w 2010 o kolejne 10%.

W 2010 roku masa zebranych surowców wtórnych wyniosła 70 ton!

2018-04-19T14:31:00+02:00