Artykuły prasowe – Rok 2016

Jesteś tutaj:Strona główna/O nas w prasie/Artykuły prasowe – Rok 2016

Logistyka Odzysku, nr 1/2016 (18), s. 49-53

Analiza cen surowców wtórnych w Polsce w 2015

Polecamy artykuł autorstwa Katarzyny oraz Jarosława Michniewskich, w którym poddano analizie rynek polski europejski oraz światowy, główne trendy oraz elementy, które mają największy wpływ na rynek surowców wtórnych.  Najważniejszym czynnikiem makroekonomicznym mającym wpływ na kształtowanie się cen surowców wtórnych w naszym kraju i poza nim uznano obniżenie cen ropy naftowej na rynkach światowych do niespotkanie niskiego poziomu (jak podaje portal money.pl był to największy spadek cen od 12 lat).  Kolejne ważne zjawiska, na które wskazują autorzy, to pogarszająca się sytuacja gospodarcza Chin (m.in. niższy wzrost PKB), spowolnienie gospodarcze w Europie, problem uchodźców oraz zamrożenie wymiany handlowej z Rosją i Ukrainą.  W kraju natomiast najistotniejszym czynnikiem kształtującym rynek surowców wtórych jest konkurowanie o odpady gmin z dotychczasowymi uczestnikami rynku oraz trwający proces zmiany przepisów (szczególnie w zakresie in-house), które mają bezpośredni wpływ na destabilizację w branży. O tym, jakie są prognozy na 2016 rok (i wiele innych inforacji) można przeczytać w artykule.

***

Logistyka Odzysku, nr 1/2016 (18), s. 60-61

Aktywna EkoEdukacja – VII cykl spotkań Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora

Relacja z kolejnego spotkania Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora, które odbyło się w listopadzie 2015 r. Partnerami spotkań, były przedsiębiorstwa reprezentujące dobre praktyki w zakresie publicznych kampanii edukacyjnych: Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. oraz EnerSys Sp. z o.o. Klub to wyjątkowa inicjatywa skierowana do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, które chcą poszerzać swą wiedzę z zakresu ekologii. Działa on od 2013 roku i zrzesza ponad 1300 nauczycieli z całej Polski. Uczestnicy spotkania po raz kolejny zastanawiali się wspólnie, jak w ciekawy sposób podnosić ekologiczną świadomość dzieci i młodzieży oraz czerpali inspirację na prowadzenie zajęć o tematyce ekologicznej.

***

Logistyka Odzysku, nr 2/2016 (19), s. 58

Polska jako państwo Zero waste – wyzwanie czy utopia?

Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym i koncepcja Zero Waste? Jakie są perspektywy branży gospodarki odpadami w Polsce? Jaki wpływ na jej rozwój ma Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta? Na te oraz wiele innych pytań 28 kwietnia 2016 r. podczas wykładu dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odpowiedziała dr Katarzyna Michniewska, ekonomista środowiskowy i Prezes Zarządu Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. W  wykładzie wzięło udział 100 studentów, a  każdy uczestnik otrzymał materiały dydaktyczne, w tym najnowszy numer czasopisma ,,Logistyka Odzysku’’. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu publicznych kampanii edukacyjnych: „Zawód? Recykler!”.

***

Logistyka Odzysku, nr 2/2016 (19), s. 59

Warsztaty – Zawód? Recykler! 2016

13 kwietnia 2016 roku odbyła się kolejna edycja warsztatów – trenerzy Eko Cykl ponownie wyruszyli w trasę. Tym razem warsztaty realizowane były na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i zgromadziły blisko 50 słuchaczy kierunku ochrona środowiska. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczestnikom specyfiki zawodu recyklera oraz zagadnień związanych z gospodarką odpadami w Polsce, w tym odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

***

Logistyka Odzysku, nr 3/2016 (20), s. 45

Logistyka Odzysku, 20/2016Wszystko zależy od naszego podejścia i zaangażowania…

Serdecznie polecamy wywiad z dr Katarzyną Michniewską, który ukazał się w dwudziestym numerze czasopisma „Logistyka Odzysku”. Opowiada ona o tym, jak doszło do powstania Eko Cykl Organizacji Odzysku Opakowań, w której pełni funkcję prezesa zarządu, o odpowiedzialności, która ciąży na każdym z nas w kwestii dbania o środowisko oraz o swoich własnych staraniach, by chronić przyrodę. Rozmówczyni wierzy, że poprawa sytuacji ekologicznej jest możliwa – jednak zależy ona od poziomu świadomości i codziennych decyzji każdego z nas.

***

 

 

Logistyka Odzysku, nr 3/2016 (20), s. 63

Logistyka Odzysku, 20/2016VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania już za nami!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji, która odbyła się 14-15 czerwca 2016 r. Tematem wiodącym tej edycji był „Odzysk i recykling odpadów opakowaniowych w Polsce – aspekty prawne, ekonomiczne, organizacyjne”. Podczas wydarzenia zostały poruszone tematy ważne z punktu widzenia środowiska. Katarzyna Michniewska, Prezes Zarządu Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S. A. powiedziała, że tym, jak ważny jest temat opakowań niech świadczy fakt, że stanowią one 1/3 masy odpadów komunalnych, a ich zagospodarowanie według standardów unijnych stanowi nie lada wyzwanie dla Polski.

W trakcie konferencji odbyła się także gala V edycji konkursu „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo”. Jak dowodzi Katarzyna Michniewska, ma on ogromne znaczenie dla promowania koncepcji i gospodarki bezodpadowej, czyli  Zero Waste. Ta idea wymaga naszego wysiłku jako konsumentów zarówno w kwestii decyzji dotyczących zakupów, jak i segregacji.  Idealnym wzorem do naśladowania, do którego powinniśmy dążyć,  może być laureat poprzedniej edycji konkursu sklep nagieznatury.pl – sprzedawane w nim produkty nie zawierają zbędnych opakowań.

2023-05-11T09:06:44+02:00