Gmina Legnica – Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)

Jesteś tutaj:Strona główna/EKO-HIT GMINA ZASOBOOSZCZEDNA 2018/Gmina Legnica – Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)

PRZEDSIĘBIORCA: Gmina Legnica

NAZWA ZGŁASZANEGO PROJEKTU: Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)

W Legnicy w 2018 roku zamontowano pięć kolejnych Miejskich Punktów Elektroodpadów (MPE). Obecnie jest ich już dziewięć. Służą do gromadzenia zużytych baterii, żarówek, opakowań po tonerach atramentowych, telefonów komórkowych, dyskietek, płyt CD i DVD itp. W ciągu roku trafiła do nich prawie tona tych odpadów.

Te wielofunkcyjne urządzenia ustawiono w uczęszczanych miejscach: obok szkół podstawowych, skrzyżowań, galerii handlowych.

Składają się z siedmiu tub z otworami wrzutowymi o odpowiednich kształtach, oznaczonych symbolami konkretnych elektroodpadów. Ich konstrukcja sprawia, że woda nie przedostaje się do wnętrza i odpady nie zagrażają środowisku. Tuba przeznaczona do wrzucania zużytych żarówek wypełniona jest specjalnym materiałem zapobiegającym ich potłuczeniu.

W ciągu roku funkcjonowania MPE zebrano łącznie 951 kg odpadów, z czego największą część stanowiły baterie – prawie pół tony oraz drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne, których zebrano 219 kg.

Mieszkańcy wrzucili do kontenerów także prawie 106 kg płyt CD, 105 kg żarówek i ponad 30 kg tonerów z drukarek. Z każdym miesiącem obserwuje się coraz większe zainteresowanie tymi punktami. Legniczanie w pełni je zaakceptowali.

Kontenery działają w ramach Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zebrane odpady przedsiębiorca prowadzący PSZOK przekazuje do firm wyspecjalizowanych w ich neutralizacji.

Zasady konkursu

Eko-Hit Produkt

Eko-Hit Usługa

Eko-Hit Gmina Zasobooszczędna

2023-04-04T14:24:31+02:00