Odzież z materiałów wtórnych

Jesteś tutaj:Strona główna/EKO-HIT 2013/Odzież z materiałów wtórnych

Firma: Polartec®

Polartec® od lat podejmuje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2012 roku, na rynku pojawiła się bluza powstała dzięki ciekawej koncepcji współpracy w duchu pro-eko z producentem odzieży, marką Norrona.

Odzież z materiałów wtórnych

Bluza 29 warm4 Up-Cycled marki Norrona

 

Pierwsze dzianiny z materiałów wtórnie przetworzonych marka Polartec® rozpoczęła w 1993 roku. W 2009 roku już 20% wszystkich produktów marki było wykonywanych z materiałów wtórnie przetworzonych co pozwoliło na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń CO2 o ponad 17 230 ton.

Dziś asortyment produktów Polartec® „recycled”, czyli zawierających co najmniej 50% materiałów wtórnie przetworzonych, obejmuje prawie wszystkie kategorie dzianin – od warstwy wewnętrznej, poprzez ocieplającą, do zewnętrznej. Na rynku obecne są też dzianiny wykonane z przędzy REPREVE 100, która powstaje w 100 % z odpadów konsumenckich – każdy funt (ok. 0,5 kg) tej przędzy jest wykonany z około 27 plastikowych butelek po wodzie.

Coraz więcej firm decyduje się na produkcję odzieży przyjaznej środowisku. Ciekawym przykładem współpracy w tej dziedzinie jest historia powstania bluzy 29 warm4 Up-Cycled marki Norrona wykonanej z dzianiny Polartec® Wind Pro®.

Wiosną ubiegłego roku, na terenie Norwegii, marka Norrona przeprowadziła akcję zbierania bezbarwnych plastikowych butelek. Przekazano je firmie Unifi, która przetworzyła je na przędzę Repreve 100, z której Polartec® wyprodukował zamówioną przez Norronę dzianinę – Polartec Wind Pro®. Uszyte z niej bluzy będą dostępne w sprzedaży już jesienią tego roku. Jedna bluza powstała średnio z 40 przetworzonych butelek. Sam proces produkcji bluz również był pro-eko: zużyto o 20% mniej energii!

Bluzy wykonane z Polartec® Wind Pro® doskonale “oddychają” a przy tym – dzięki wyjątkowo gęstemu splotowi dzianiny – są 4.krotnie bardziej wiatroodporne niż tradycyjny polar. Wodoodporna powierzchnia nie wchłania deszczu ani śniegu co sprawia, że bluzy mogą być noszone jako odzież zewnętrzna praktycznie przez cały rok. Są uniwersalne – sprawdzają się podczas bardzo różnych aktywności.

2017-11-14T12:07:54+01:00