Rewolucja w świecie opakowań

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności/Rewolucja w świecie opakowań

W dniu 30 listopada 2022 roku Komisja Europejska zaprezentowała projekt rozporządzenia, który wejdzie w życie we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie.

Planowane przepisy przekierowują gospodarkę odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Na Przedsiębiorcach prowadzących działalność w Unii Europejskiej ciążyć będzie obowiązek stosowania opakowań wielokrotnego użytku. Procentowe poziomy ilości tego typu opakowań uzależnione zostaną od branż i wzrastać będą w poszczególnych latach. Na wszystkich Państwach UE ciążyć będzie obowiązek wprowadzenia systemów kaucyjnych. Planowane rozporządzenie reguluje ponadto zasady dotyczące zawartości recyklatów w opakowaniach.

Według Komisji Europejskiej wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu już w  2030 roku. Przedsiębiorstwa będą zmuszone posiadać w swojej ofercie wskazaną procentowo ilość swoich produktów oferowanych w opakowaniach wielokrotnego użytku, dotyczy to m.in. napojów i posiłków na wynos lub w handlu elektronicznym. Rozporządzenie zakłada pewną standaryzację formatów opakowań, a także wprowadza oznakowanie opakowań wielokrotnego użytku.

Aby znacząco zmniejszyć ogólną liczbę generowanych odpadów, niektóre rodzaje opakowań zostaną zakazane, dotyczy to m.in. opakowań jednorazowego użytku stosowanych do podawania żywności i napojów spożywanych w restauracjach i kawiarniach, jednorazowych opakowań do pakowania owoców i warzyw, a także miniaturowych butelek na szampon i innych miniaturowych opakowań w hotelach.

Wszystkie nowe opakowania z tworzyw sztucznych obligatoryjnie będą musiały zawierać określone procentowo ilości materiałów z recyklingu. Ponadto na każdym opakowaniu będzie obowiązek umieszczania informacji o jego składzie  oraz do jakiego pojemnika na segregację powinny trafić.

Głównym celem proponowanych zmian jest ograniczenie ilości odpadów powstających ze zużytych opakowań, a także  promowanie wielokrotnego  użycia i ponownego napełniania wprowadzanych na rynek opakowań oraz spowodowanie, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu do 2030 r.

Stan środowiska naturalnego ulega stałemu pogorszeniu, jednocześnie rośnie liczba obowiązków mających na celu jego ochronę, dlatego serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych w ramach Akademii Wiedzy Środowiskowej. Proponowane szkolenia dedykowane są przede wszystkim dla osób odpowiedzialnych za kwestie środowiskowe w swoich przedsiębiorstwach. Tematyka szkoleń, przeprowadzanych przez specjalistów z naszej firmy partnerskiej Project Zero Waste Sp. z o.o. jest dostosowana do wymagań i potrzeb przedsiębiorcy i odpowiada ciągle zmieniającym się przepisom.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną aktualną tematyką szkoleń i harmonogramem na rok 2023.

Materiały źródłowe:

Europejski Zielony Ład: Koniec z marnotrawstwem opakowań, wspieramy ponowne użycie i recykling

Impact assessment accompanying the proposal – part 1

Impact assessment accompanying the proposal – part 2

Proposal for a Regulation on packaging and packaging waste

Annexes to the proposal

Executive summary of the Impact assessment

2023-12-11T11:33:19+01:00