Czas i miejsce konferencji: 14-15.06.2016, Hotel Borowiecki przy ul. Kasprzaka 7/90 w Łodzi
W dniach 14-15 czerwca 2016 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania. Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym. Tematem wiodącym szóstej edycji konferencji był „Odzysk i recykling odpadów opakowaniowych w Polsce – aspekty prawne, ekonomiczne i organizacyjne”. Konferencję zaszczyciło swoją obecnością ponad 100 osób, w tym przedstawiciele przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, firm gospodarki odpadami, urzędów marszałkowskich oraz uczelni wyższych, dla których istotny jest problem właściwego gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce. Podczas konferencji poruszone zostały tematy ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Pani Katarzyna Michniewska – Prezes Zarządu organizatora Konferencji firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. na pytanie „Dlaczego temat opakowań jest tak ważny?” odpowiedziała: „iż opakowania stanowią 1/3 masy odpadów komunalnych, a ich zagospodarowanie według standardów unijnych stanowi nie lada wyzwanie dla Polski”.
Śladem japońskich doświadczeń
Gościem specjalnym VI Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania była Pani Yuko Fukai z International Cooperation Office for Waste Management, Clean Authority of TOKYO (CAT 23). Yuko Fukai pozyskała uwagę słuchaczy wystąpieniem, podczas którego omówiła funkcjonowanie „Modelu tokijskiego”. Oto fragment wypowiedzi Yuko Fukai, który świadczy o tym, jak ważna jest dla Japończyków ochrona środowiska i właściwe postępowanie z odpadami: „Japońskie doświadczenie w dbałości o środowisko i zarządzanie odpadami sięga czasu samurajów. Już wtedy wypracowano pierwsze skuteczne rozwiązania. W dzisiejszych czasach mamy bardzo precyzyjne procedury dotyczące recyklingu i wiele restrykcyjnych uregulowań prawnych, łącznie z karą więzienia za ich nieprzestrzeganie. Recykling to temat bardzo istotny w japońskiej gospodarce i ochronie środowiska”.
VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania odbyła się dzięki współpracy z firmą DSS Recykling Sp. z o.o. – złotym sponsorem konferencji oraz BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. k. – partnerem konferencji. Podziękowania kierujemy również do Nashi Art za organizację oprawy artystycznej, w tym w szczególności do grupy „Chamski i przyjaciele” oraz Tomasza Podsiadły. Patronat nad VI Międzynarodową Konferencją Logistyka Odzysku – Opakowania objęły Polska Izba Opakowań, Polska Izba Gospodarki Odpadami oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań. Dziękujemy za objęcie wydarzenia patronatem. Czasopismom i portalom branżowym dziękujemy za patronat medialny.
Recykling odpadów szklanych
VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania została podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczył aspektów ekonomicznych odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. Prelekcje w tym bloku zaprezentowali Manuela Reben z firmy DSS Recykling Sp. z o.o. z wystąpieniem na temat recyklingu odpadów szklanych. Drugim mówcą był Karol Wójcik, który opowiedział o segregacji surowców wtórnych działającej w zakładzie Byś – Wojciech Byśkiniewicz oraz Maciej Kamola z firmy EQUIPO Sp. z o.o.
Aspekty organizacyjne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
Drugi blok tematyczny, obejmujący aspekty organizacyjne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce, rozpoczęła wspólna prelekcja Andrzeja Bednarza, dyrektora ds. marketingu w firmie BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. k. oraz Matthew Kemp, inżyniera sprzedaży eksportowej w Atritor Ltd. Wystąpienie dotyczyło odzysku opakowań i odpadów bioorganicznych w Turboseparatorze. Z kolei Wojciech Piesik, dyrektor ds. energetyki w spółce Novago przedstawił prezentację pt. „Energetycznie pasywny zakład przetwarzania odpadów”.
Aspekty prawne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
W trzecim bloku („Aspekty prawne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce”) pojawiły się wyczekiwane przez klientów oraz przedstawicieli administracji publicznej wystąpienia organizatora i współorganizatora konferencji. Błażej Fidziński, ekspert w Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. omówił nowe wymagania w odniesieniu do Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. 2013 poz.888), natomiast Grzegorz Walętrzak z firmy M&M Consulting wymienił „Główne nieprawidłowości w realizowaniu obowiązków przedsiębiorców”. Każdy blok tematyczny konferencji wieńczyła debata, podczas której uczestnicy zadawali pytania i dyskutowali z prelegentami bloku. Były to niezwykłe okazje do wymiany myśli i poglądów, niekiedy wymiany dość burzliwej.
Rozmowy interdyscyplinarne
Ciekawym elementem były także rozmowy interdyscyplinarne, które służą budowie społeczności zrównoważonego łańcucha dostaw kontrahentów spółki Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań Spółka Akcyjna. Każdy z przedstawicieli klientów miał jedną minutę na zaprezentowanie swej usługi – biznes mix cieszył się ogromnym zainteresowaniem sali. Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji była Gala IV edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo.
Wyjazd studyjny
W drugim dniu VI Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania uczestnicy mogli skorzystać z wyjazdu studyjnego opcjonalnie do jednego z dwóch zakładów: Lumileds Poland S.A. w Pabianicach działającego w dziedzinie systemów oświetleniowych lub Dell Products (Poland) Sp. z o.o. w Łodzi – dostawcy rozwiązań z branży IT.
Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo
W trakcie konferencji odbyła się gala V edycji konkursu PES 2016. „Konkurs Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo ma ogromne znaczenie dla promowania koncepcji gospodarki bezodpadowej, czyli zero waste – mówi dr Katarzyna Michniewska. Sama idea wymaga wysiłku od konsumentów zarówno w kwestii decyzji zakupowych, jak i procesów segregacji, dlatego szczególnie cenne są produkty i usługi, które wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom. Jedynie współpraca biznesu, społeczeństwa i polityków da nam szanse na odniesienie sukcesu na tym polu. Nawiązując do laureatów poprzedniej edycji – nagieznatury.pl, sklepy, w których towary nie zawierają zbędnych opakowań, są idealnym przykładem tego, do czego powinniśmy dążyć”.
Hotel Borowiecki *** to nowoczesny i kameralny biznesowy obiekt istniejący na łódzkim rynku od 5 lat. Swoją nazwę zawdzięcza tytułowemu bohaterowi Władysława Reymonta „Ziemia Obiecana”, najsłynniejszej powieści o Łodzi. Hotel Borowiecki *** położony jest blisko centrum kulturalnego oraz handlowego Łodzi – ul. Piotrkowskiej, w odległości kilkuset metrów od Al. Włókniarzy – łódzkiej trasy tranzytowej Gdańsk – Katowice. W sąsiedztwie leży dworzec kolejowy Łódź Kaliska, do najbliższego lotniska jest 6 km, w pobliżu znajduje się również Manufaktura – centrum handlowo – usługowo – rozrywkowe oraz Atlas Arena – hala sportowa.
www.hotelborowiecki.pl
www.facebook.com/HotelBorowiecki