ZODZYSQ – Upcyclingowe plecaki

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności, Aktualności PES, EKO-HIT PRODUKT 2017/ZODZYSQ – Upcyclingowe plecaki

PRZEDSIĘBIORCA: ZODZYSQ

NAZWA ZGŁASZANEGO PRODUKTU: Upcyclingowe plecaki

ZODZYSQ to niepowtarzalne upcyclingowe plecaki tworzone z zapomnianych przedmiotów, ubrań i tkanin. Produkowane przez jedną parę rąk w Warszawie. Każda sztuka poprzedzona jest ogromem przemyśleń i szyta z ogromem pasji, dzięki czemu stanowi coś zupełnie unikatowego. Plecaki produkowane są z kawałków materiałów, uszkodzonych ubrań, często resztek spodni czy koszul. W przypadku gdy plecak ulegnie uszkodzeniu, można oddać go do firmy w celu naprawy, minimalizując tym samym powstawanie odpadów i kupowanie kolejnego plecaka. Do każdego plecaka dołączona jest metka z informacją o jego poprzednim wcieleniu.

ZODZYSQ to nie tylko stylowe akcesoria, to przede wszystkim propagowanie możliwości upcyklingu. W Polsce bez skrupułów wyrzucanych jest coraz więcej ubrań, a szwalnie, zakłady tapicerskie czy nawet szkoły odzieżowe pozbywają się ogromu ścinków tkanin, które dość rzadko poddawane są recyklingowi i po prostu kończą na śmietniku. W rzeczywistości w tych odpadkach tkwi niesamowity potencjał, a ZODZYSQ jest na to dowodem

ZODZYSQ = UPCYCLING

Upcycling najłatwiej wyjaśnić poprzez porównanie go z powszechnie znanym recyklingiem, z którym często jest mylony. Nic dziwnego, nie dość, że brzmią podobnie, to przyświeca im ten sam cel – dawanie nowego życia odpadom. W rzeczywistości jednak znacząco się od siebie różnią.

RECYKLING z grubsza polega na segregacji, rozdrobnieniu i przetworzeniu odpadów na surowiec, z którego produkowane są nowe przedmioty. Proces ten zwykle odbywa się na skalę masową przy użyciu technologii przemysłowej.

UPCYCLING oparty jest na kreatywności i umiejętności bardziej niż technologii. Co istotne – proces ten nie niszczy odpadów w celu uzyskania surowca, a modyfikuje je tworząc bardziej funkcjonalne przedmioty (np. pufę ze starej opony). Dzięki temu, w odróżnieniu od recyklingu, nie obniża jakości odpadów i jest bardziej ekologiczny.

Zasady konkursu Wytypuj

Eko-Hit Produkt

Eko-Hit Usługa

Eko-Hit Gmina Zasobooszczędna

2018-04-27T12:39:53+00:00