Gmina Szamocin – Akcje edukacyjne m.in. ,,Papier dasz drzewko masz”, stoiska i edukacja pracowników

Jesteś tutaj:Strona główna/EKO-HIT GMINA ZASOBOOSZCZEDNA 2018/Gmina Szamocin – Akcje edukacyjne m.in. ,,Papier dasz drzewko masz”, stoiska i edukacja pracowników

PRZEDSIĘBIORCA: Gmina Szamocin

NAZWA ZGŁASZANEGO PROJEKTU: Akcje edukacyjne m.in. ,,Papier dasz drzewko masz”, stoiska i edukacja pracowników

Gmina Szamocin w 2018 roku postawiła sobie za główny cel prężne i efektywne edukowanie swoich mieszkańców. Wdrożenie przekonania, że odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce, dlatego w interesie nas wszystkich jest aby jak najwięcej było ich odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi.

Gmina Szamocin zaczęła swoje eko działania od rozdania wszystkim mieszkańcom ulotek informacyjnych o prawidłowej segregacji podczas odbioru odpadów komunalnych. Główny nacisk na edukację postawiono na szkoły, aby w uczniach ukształtować umiejętność obserwacji natury oraz następnie przekształcić tą umiejętność w nawyk poprzez wzbudzanie zainteresowania środowiskiem, przekazanie „bakcyka” ekologicznego. Szkoły w gminie od dłuższego czasu prowadzą zbiórkę makulatury oraz nakrętek, ale również  są zachęcane do aktywnego uczestnictwa w akcjach takich jak ,,Aluminiowa góra puszek” oraz ,,Papier dasz drzewko masz” zorganizowane przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych w Toniszewie, gdzie Gmina Szamocin jest udziałowcem. MSOK w Toniszewie co roku organizuje dni otwarte, gdzie każdy może przejść się ścieżką dydaktyczną o nazwie,, segreguję, bo wiem”. Zachęcają mieszkańców Szamocina plakatami i informacją na stronie internetowej, aby uczestniczyli w dniach otwartych zakładu – jest to świetna zabawa oraz możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat segregacji odpadów.

We wrześniu 2018 roku Gmina Szamocin zorganizowała akcję ,,Papier dasz drzewko masz”, gdzie każdy mieszkaniec gminy mógł otrzymać za 10kg makulatury 1 drzewko. Dzięki przeprowadzonej akcji zebrano 3 tony makulatury.

Podczas dożynek gmina wykorzystała sytuację, by móc edukować swoich mieszkańców. Wraz z pomocą firmy, która wygrała przetarg na odbiór odpadów komunalnych w gminie zorganizowano stoisko edukacyjne, gdzie zachęcano wszystkich zebranych do licznych gier oraz konkursów ekologicznych. Każda osoba biorąca udział w konkursie otrzymywała upominek oraz mogła być zwycięzcą głównej nagrody podczas loterii.

Gmina prowadziła edukacji pracowników Urzędu Miasta i Gminy Szamocin. Pod koniec roku 2018 w pomieszczeniach socjalnych zostały umieszczone zgniatarki do plastiku. Przy każdej zgniatarce znajduje się instrukcja oraz żółty pojemnik na tworzywa sztuczne, gdzie można wrzucić zgniecioną butelkę, co zmniejsza objętość butelki o 80% i skutkuje mniejszą liczbą kursów śmieciarki i mniejszą emisją CO2 do atmosfery.  Gmina Szamocin nie zamierza kończyć drogi do wyznaczonego celu, lecz podejmować dalsze wyzwania.

Zasady konkursu

Eko-Hit Produkt

Eko-Hit Usługa

Eko-Hit Gmina Zasobooszczędna

 

2023-12-01T11:30:02+01:00