Miasto Stołeczne Warszawa – Chodnik antysmogowy

Jesteś tutaj:Strona główna/EKO-HIT GMINA ZASOBOOSZCZEDNA 2018/Miasto Stołeczne Warszawa – Chodnik antysmogowy

PRZEDSIĘBIORCA: Miasto Stołeczne Warszawa

NAZWA ZGŁASZANEGO PROJEKTU: Chodnik antysmogowy

Chodnik w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie ma szczególne właściwość – pochłania smog. Wykorzystuje zjawisko fotokatalizy do oczyszczania powietrza.

Beton, z którego zostały wykonane płyty chodnikowe, zawiera domieszkę tlenku tytanu. Ten, korzystając z promieni słonecznych, przeprowadza fotokatalizę (przemiany chemiczne w wyniku działania promieniowania UV w obecności substancji, która absorbuje to światło). W efekcie na jego powierzchni dochodzi do rozkładania niebezpiecznych substancji na nieszkodliwe związki, które następnie wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Innymi słowy: pod wpływem światła dochodzi do utleniania szkodliwych tlenków do nieszkodliwych jonów azotanowych.

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, obserwacje przeprowadzone w miejscu, w którym wykorzystano technologię TXACTIVE, wskazują na pierwsze rezultaty: stężenie szkodliwych substancji spadło o prawie 30%. Można więc powiedzieć, że to rozwiązanie pozwala mieszkańcom i pracownikom nowego zagłębia biurowego na warszawskiej Woli oddychać czystszym powietrzem.

W planach jest już budowa kolejnych 6 tysięcy metrów kwadratowych trotuarów z wykorzystaniem tej technologii. Technologia oczyszczająca powietrze może być dziś wykorzystana m.in. w betonie, kostkach brukowych, dachówkach, ekranach wyciszających, panelach elewacyjnych czy tunelach. Takie rozwiązania budzą nadzieje na przyszłość.

 

 

Zasady konkursu

Eko-Hit Produkt

Eko-Hit Usługa

Eko-Hit Gmina Zasobooszczędna

 

2023-04-05T08:21:13+02:00