VestaEco COMPOSITES Sp. z o.o. – Płyta termoizolacyjna z rozwłóknionej słomy

Jesteś tutaj:Strona główna/Aktualności, EKO-HIT PRODUKT 2017/VestaEco COMPOSITES Sp. z o.o. – Płyta termoizolacyjna z rozwłóknionej słomy

 

PRZEDSIĘBIORCA: VestaEco COMPOSITES Sp. z o.o.

NAZWA ZGŁASZANEGO PRODUKTU: Płyta termoizolacyjna z rozwłóknionej słomy

Przedmiotem projektu jest opracowanie technologii, budowa linii produkcyjnej i wdrożenie innowacyjnego produktu w postaci płyty termoizolacyjnej z rozwłóknionej słomy. Słoma zbożowa jest powszechnie dostępnym, tanim surowcem dotychczas niewykorzystywanym do produkcji materiałów kompozytowych. Podobnie jak bambus czy korek, należy ona do surowców szybko odnawialnych, tzn. każdego roku po żniwach uzyskujemy nowy surowiec do produkcji.

Wykorzystanie szybko odnawialnych zasobów gwarantuje neutralny bilans CO2. Ilość CO2 jaką rośliny jednoroczne pochłonęły podczas wzrostu rekompensuje emisję CO2 powstałą podczas produkcji i transportu płyt.

Innowacyjna technologia rozwłókniania słomy do postaci masy włóknistej uzyskała patent europejski (EPO). Wytworzone w procesie prasowania płyty cechują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, wysoką pojemnością cieplną oraz zdolnością przepuszczania pary wodnej. Znajdują szerokie zastosowanie w technologiach budownictwa naturalnego, jak i tradycyjnego. W chwili obecnej projekt znajduje się na etapie wdrożenia rynkowego w skali krajowej, tzn. realizowane są pierwsze projekty budowlane wykorzystujące płyty termoizolacyjne.

Kolejnym etapem jest internacjonalizacja projektu na rynki państw ościennych, na których prowadzone są już zaawansowane rozmowy handlowe. W perspektywie średniookresowej planowane jest zwiększenie możliwości produkcyjnych poprzez budowę drugiej linii technologicznej.

Zasady konkursu Wytypuj

Eko-Hit Produkt

Eko-Hit Usługa

Eko-Hit Gmina Zasobooszczędna

2023-12-01T12:29:59+01:00